Európa zacieli na digitálnych obrov, obchádzajú dane

wikimedia

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Internetová ekonomika

Zo summitu, ktorý sa konal 22. mája, vzišla rozsiahla európska iniciatíva zameraná proti daňovým podvodom a únikom. Jej základom je globálna výmena bankových informácií. Iniciatíva je úzko spojená s americkým zákonom FACTA (pozn. red. US Fair and Accurate Credit Transactions Act), ktorý stanovuje platiteľom daní v USA povinnosť hlásiť svoje finančné podiely v zahraničí. Výsledky v USA povzbudili krajiny EÚ k spusteniu podobného procesu.

Boj proti daňovým podvodom odráža aj obavy USA, že digitálne nadnárodné spoločnosti sú na čele firiem, ktoré sa vyhýbajú prevzatiu svojho spravodlivého daňového bremena.

Apple má „komplexnú sieť“

Stály podvýbor amerického Senátu pre vyšetrovanie v máji uviedol, že spoločnosť Apple využila „komplexnú sieť offshore subjektov,“ aby sa vyhla zaplateniu niekoľkých miliárd dolárov na dani z príjmu. Apple zaplatilo 2 % daň z celkového zahraničného príjmu 74 miliárd USD, z veľkej časti vďaka zneužitiu medzier v írskom daňovom zákone. Výbor ale uviedol, že konanie spoločnosti nenieslo známky nelegálnosti.  

Zisteniam amerického podvýboru predchádzali správy o britskej pobočke Amazon, ktorá mala v roku 2012 celkový príjem vo výške 5 miliárd eur, ale daň z príjmu zaplatila len vo výške 2,9 milióna eur. Podobné odhalenia sa týkali aj britských operácií spoločnosti Google.

Úrady odhadujú, že vlády v EÚ prichádzajú ročne o sumu okolo jedného bilióna eur práve kvôli legálnym schémam pre vyhýbanie sa plateniu daní a ilegálnym daňovým únikom.

Prispieť primeraným podielom

V záveroch summitu, ktoré jednohlasne schválili lídri členských krajín Únie, sa konštatuje, že „je potrebné vyvinúť úsilie na reakciu voči výzve zdanenia v digitálnej ekonomike“.

Európska komisia sa tejto otázke bude hlbšie venovať ešte pred tým, ako budú tému digitálnej agendy EÚ predstavitelia krajín EÚ preberať počas diskusií v októbri.

K technologickým gigantom a ich daňovým povinnostiam sa počas minulotýždňového summitu vyjadrili napríklad britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Francois Hollande.  

„V Európe sídlia veľké spoločnosti, ktoré neplatia také dane, ako by bolo žiaduce, a to aj napriek tomu, že tieto spoločnosti dosahujú obrovské zisky,“ povedal Hollande. „Urobíme všetko preto, aby sme našli spôsoby, ktoré umožnia týmto spoločnostiam zaplatiť svoj príspevok, ktorý sa od nich očakáva.“

Google: Platíme dosť

Cameron tiež trvá na potrebe koordinovaného postupu. Dane budú hlavným bodom agendy počas stretnutia skupiny G8 v Severnom Írsku, ktoré prebehne budúci mesiac.

Cameron sa nedávno stretol so šéfom Googlu Ericom Schmidtom. V Británii sa diskutuje najmä otázka ohľadom predajcov Google a toho, či sú títo pracovníci umiestnení v zahraničí, tak ako firma tvrdí, alebo patria pod britskú pobočku, čo by znamenalo vznik daňovej povinnosti voči Spojenému kráľovstvu.      

Google tvrdí, že dodržiava daňové pravidlá všade, kde pôsobí, a že zmienka o predajnej činnosti v inzercii na pracovné miesta v Británii len odráža fakt, že Google preferuje ľudí s obchodnými schopnosťami.

Keď sa Camerona po summite novinári opýtali, či spomenul aj otázku o obchádzaní daní počas stretnutia so Schmidtom deň predtým, uviedol, že „túto záležitosť nadhodil veľmi priamo“.

Cameron: Dane sú otázkou ´morálky´

„Na stretnutí som vyzval Erica Schmidta aby sa k tomu vyjadril a on to počas stretnutia urobil. Nemyslím si, že to vyriešime, len ak jednoducho vezmeme jednu alebo druhú spoločnosť registrovanú v Európe, a túto konkrétne v Írsku,“ povedal Cameron.   

Premiér pripustil, že vyhýbanie sa plateniu daní umožňujú aj nastavené parametre systému. Veľké spoločnosti varoval, že ich rozhodnutia sa pri daňovom plánovaní stali „morálnymi“ rozhodnutiami, ktoré sa dotknú celého radu zainteresovaných subjektov, pričom nejde len o majiteľov akcií, ale aj zákazníkov, ktorí kupujú ich produkty.  

Francúzsko už dalo najavo svoje odhodlanie vyšetrovať veľké americké spoločnosti. V roku 2011 vykonali francúzske úrady raziu v spoločnosti Google v rámci vyšetrovania toho, či parížska pobočka vykonáva obchodnú činnosť. Spoločnosť mala dodatočne na daňových nedoplatkoch zaplatiť 1,7 miliardy eur.

Ďalšie kroky:

  • Október 2013: Summit EÚ venovaný európskej digitálnej agende. Očakáva sa správa Európskej komisie o daniach v digitálnej ekonomike
  • December 2013: Správa ministrov členských štátov EÚ o neplatení daní a daňových únikoch