Europoslanci chcú s komisárom riešiť dotáciu pre Duslo Šaľa

Komisár Almunia, Zdroj: AP Photo/Thierry Charlier

Europoslanci Ivan Štefanec a Richard Sulík sa stretnú s podpredsedom Európskej komisie pre hospodársku súťaž Joaquínom Almuniom. Stretnutie sa má uskutočniť 16. októbra a bude sa týkať štátnej dotácie spoločnosti Duslo Šaľa.

Duslo Šaľa požiadalo slovenskú vládu o odpustenie dane z príjmov vo výške 58,6 milióna eur.

Podľa Štefanca ide o veľmi vážne podozrenie z konfliktu záujmov. Súčasný minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) totiž v minulosti podnikal spolu s Andrejom Babišom, ktorého skupina Agrofert chemičku vlastní.

"Potrebujeme vylúčiť akýkoľvek konflikt záujmov pri tejto citlivej téme rozdávania verejných zdrojov," zdôraznil. Štefanec podozrieva vládu, že rozdáva verejné zdroje spriazneným firmám. Hrozí podľa neho riziko, že s takouto požiadavkou prídu aj ďalšie firmy s tým, že v prípade nesplnenia ich požiadavky sa budú rovnako vyhrážať odchodom zo Slovenska. "Išlo by o veľmi nebezpečný precedens," uzavrel Štefanec.

Sulík upozornil, že ide o najvyššiu daňovú úľavu za posledných 12 rokov. "Daňová úľava pre Andreja Babiša vo výške takmer 60 miliónov eur je absolútne neférová voči všetkým podnikateľom a živnostníkom, ktorí držia našu krajinu ešte na nohách," povedal Sulík. Doplnil, že podľa výpočtov think-tanku INESS až 40 tisíc firiem musí zaplatiť dane, aby pokrylo takúto výšku dotácie.

Nové pravidlá schvaľovania dotácií pre investície platia od 1. mája tohto roku. Na návrh poslanca Smeru Maroša Kondróta boli upravené tak, že investície nad 200 miliónov už nemusia prejsť verejným pripomienkovaním a nemusí ich schváliť vláda, stačí iba podpis ministra hospodárstva a súhlas Európskej komisie.

Duslo Šaľa podalo svoj investičný projekt 5 dní po tom, čo táto zmena vošla do platnosti. Bývalý minister hospodárstva Tomáš Malatinský ju schválil 26. júna.

Podľa europoslancov Štefanca a Sulíka má majiteľ Duslo Šaľa Andrej Babiš spoluvlastnia so súčasným ministrom hospodárstva Pavlom Pavlisom spoločnosť Port Service Bratislava, ktorá v bratislavskom a komárňanskom prístave prekladá hnojivá, ktoré produkuje Duslo a agrárne produkty, ktoré sú biznisom Agrofertu.

Vláda dotáciu obhajuje zachovaním 800 pracovných miest v Šali a vytvorením niekoľkých desiatok ďalších. Momentálne čaká na vyjadrenie Európskej komisie, ktorá má právomoc povedať, či je dotácia v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

Európska komisia zatiaľ vykonala počiatočné posúdenie a zaslala slovenským orgánom žiadosť o informácie. "Toto opatrenie sa bude ďalej posudzovať po prijatí požadovaných informácií. Na základe uplatniteľných pravidiel štátnej pomoci uskutoční Komisia dôkladné prešetrovanie, aby sa zabezpečilo, že slovenské orgány poskytnú príjemcovi iba zlučiteľnú pomoc."

Španiel Joaquín Almunia na poste eurokomisára končí s celou Barrosovou Komisiou 31. októbra. Začiatkom novembra by sa mala funkcie ujať Komisia Jean-Clauda Junckera, kde bude za oblasť hospodárskej súťaže zodpovedať Dánka Margrethe Vestager. 

EurActiv.sk/TASR