Europoslanci drvivou väčšinou podporili zavedenie digitálnej dane

Postava s maskou Marka Zuckerberga radou drží transparent požadujúci zavedenie digitálnej dane pred štartom Európskej rady. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Europoslanci navrhujú rozšíriť zoznam digitálnych služieb, ktoré majú podliahať dočasnej dani navrhovanej Európskou komisiu. Zdaňovaniu by podľa ich návrhu čelilo viac technologických firiem a platili by aj vyššiu sadzbu.

Európsky parlament vo štvrtok (13. decembra) veľkou väčšinou podporili zavedenie dočasnej  dane z príjmov z digitálnych služieb.

Europoslanci ale požadujú upraviť návrh Európskej komisie tak, aby nová daň zasiahla ešte viac internetových firiem a priniesla ešte viac daňových príjmov.

Pralament chce zdaňovať aj videoslužby

Európska exekutíva v marci navrhla zavedenie dočasnej trojpercentnej dane z príjmov spoločností s celkovými ročnými celosvetovými príjmami vo výške aspoň 750 miliónov eur a príjmami v EÚ vo výške aspoň 50 miliónov eur.

Podľa europoslancov by sadzba mala byť 5-percentná a mala by sa týkať firiem, ktoré v rámci EÚ ročne vygenerujú 40 miliónové príjmy. Na rozdiel od Komisie tiež požadujú, aby zdaňovaniu podliehali aj internetové videoslužby (online streaming).

Únia je na štarte ďalšieho behu na dlhú trať: Komisia predstavila „digitálnu daň“

Súčasťou návrhu Európskej komisie je aj dočasná daň z príjmov z digitálnych aktivít, ktorá by každoročne mohla zvýšiť príjmy rozpočtov členských krajín o 5 miliárd eur. Komisia uisťuje, že jej plán nie je namierený proti konkrétnej spoločnosti alebo krajine. 

Návrh počíta s tým, že digitálne spoločnosti už nebudú platiť dane iba v mieste ich trvalého sídla, ale vo všetkých členských krajinách, kde sa nachádzajú užívatelia ich služieb.

Európska komisia vo svojom návrhu odhadovala, že dočasná daň členským štátom prinesie dohromady 5 miliárd eur ročne. Pozmeňovacie návrhy europoslancov by mali zaistiť ešte vyššie príjmy.

Rozhodujú členské štáty

Europoslanci v správe nezabudli zdôrazniť, že ide len o dočasné riešenie, ktoré má zabrániť tomu, aby sa veľké technologické spoločnosti vyhýbali zdaňovaniu činnosťou užívateľov digitálnych služieb.

Okrem dočasnej dane sa zákonodarcovia vyjadrili aj k návrhu dlhodobej legislatívy týkajúcej sa zdaňovania digitálnej ekonomiky. Druhá smernica má vytvoriť základ pre vytvorenie nového rámca pre takzvanú „digitálnu prítomnosť“. Ide o dlhodobé riešenie, kedy internetovým firmám vznikne virtuálna stála prevádzkareň v členskom štáte, na základe ktorej sa budú zdaňovať jej zisky.

Prvú správu podporilo 451 poslancov, 69 bolo proti a 64 sa zdržalo. Za druhú správu zdvihlo ruku 439 poslancov, 58 nesúhlasilo a 81 sa hlasovania zdržalo.

Európska ľudová strana (EPP) sa do správy k návrhu Komisie snažila dostať aj pripomienku, aby zo zdaňovania boli vylúčené videoslužby ako Netflix. Zvyšní europoslanci ale túto úpravu odmietli podporiť.

Členské štáty chcú odložiť zavedenie digitálnej dane o ďalšie dva roky

Ministri financií majú naďalej rozdielne názory na zdaňovanie digitálnej ekonomiky v EÚ. Francúzsko je preto ochotné počkať ďalšie dva roky so zavedením digitálnej dane z príjmov veľkých internetových spoločností.

„Európsky parlament aj európski občania chcú, aby technologickí giganti platili dane,“ uviedol Paul Tang, zástupca socialistov (S&D) a spravodajca europarlamentu k návrhu o zavedení dočasnej dane.

„To je dôvod, prečo sme odhlasovali ambicióznu daň z digitálnych služieb, vrátane zdaňovania príjmov z videoslužieb. Bavíme sa o základnej spravodlivosti, kde každý platí svoj férový podiel,“ dodal holandský eurposlanec.

V prípade daňovej legislatívy majú však europoslanci len konzultatívnu právomoc. Akékoľvek zmeny v daňovej oblasti musia jednomyseľne schváliť členské štáty v Rade EÚ.

Niekoľko europoslancov sa na plenárnej schôdzi vyslovili za to, aby v tomto prípade bola jednomyseľnosť nahradená kvalifikovanou väčšinou, čo odôvodňovali dôležitosťou tohto opatrenia pre občanov EÚ na celom kontinente.

Únia musí ísť príkladom

Hlavným podporovateľom zavedenia digitálnej dane je francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Jeho ambíciou, ku ktorej sa pridalo aj Rakúsko momentálne predsedajúce Rade EÚ, bolo dosiahnuť dohodu do konca tohto roku. Túto snahu podporovalo aj Slovensko.

Návrh Európskej komisie na posledných stretnutiach ministrov financií v rámci Rady EÚ odmietlo Írsko, Švédsko, Dánsko a Fínsko. Jednomyseľná zhoda na zdaňovaní digitálnej ekonomiky je tak zatiaľ v nedohľadne.

Podľa Europoslancov je ale potrebné, aby dohoda vznikla ešte pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

Digitálna daň bude hotová ešte tento rok

Smernica, ktorá má zaistiť, aby veľké internetové firmy ako Google a Facebook v EÚ platili spravodlivé dane, bude platná, pokým nevznikne celosvetová dohoda na zdaňovaní digitálnej ekonomiky.

„Spory a vzájomné vetovania v Rade paralyzujú EÚ tak, že nie je vôbec schopná vyriešiť tento problém,“ vyjadril znepokojenie spravodajca k druhému návrhu Komisie, europoslanec za ľudovcov Dariusz Rosati.

Odporcovia návrhu európskej exekutívy požadujú, aby EÚ s digitálnym zdaňovaním počkala na celosvetovú dohodu, ktorá by mala vzniknúť v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). tá však bude hotová najskôr za dva roky.

Francúzsko preto navrhuje, aby smernica o dočasnej dani obsahovala klauzulu, ktorá zaistí, že po dosiahnutí dohody v rámci OECD automaticky prestane platiť európska legislatíva.

„Európska únia by mala ísť zvyšku sveta vzorom a popri tom pracovať na hľadaní medzinárodného riešenia na úrovni OECD. Skrátka už je najvyšší čas konať.“ dodal Rosati.