Europoslanci odporučili zakázať príchute e-cigariet lákavé pre deti

Europoslanci argumentujú, že príchute e-cigariet by nemali byť príťažlivé pre deti.

Správa o prevencii a boji s rakovinou prešla Európskym parlamentom. Poslanci v nej odporučili okresať ponuku dostupných príchutí pri elektronických cigaretách, pri bezdymových tabakových výrobkoch boli ešte prísnejší.

Európsky parlament na konci februára odhlasoval správu o posilnení Európy v boji proti rakovine. Aj keď je správa nezáväzná, môže ovplyvniť obsah záväzných legislatív, ktoré Únia pripravuje a tiež ukazuje, ako by poslanci mohli neskôr hlasovať.

V otázke prevencie rakoviny sa správa sústredí najmä na fajčenie a alkohol, kde sa poslanci ešte do poslednej chvíle snažili presadiť pozmeňujúce návrhy, ktoré by odporúčania zmiernili, alebo naopak posilnili.

Rok od zákazu mentolových cigariet: Viac Slovákov prešlo k e-cigaretám než prestalo fajčiť

V máji 2020 sa v celej EÚ prestali predávať mentolové cigarety. Podľa prieskumu ich však časť Slovákov fajčí aj naďalej. Údajne ich kupujú aj v obchodoch, ktoré zákaz nedodržiavajú. Slovenskí kontrolóri však žiadne porušenia nezistili.

Presadiť svoje záujmy sa podarilo najmä vinárom, v ktorých mene poslanci zmiernili text o škodlivosti pitia alkoholu. Naopak, neprešli snahy o zákaz všetkých príchutí v elektronických cigaretách.

„V tomto prípade si nemyslím, že je našou úlohou zasahovať do výberu zákazníkov, ale ich skôr motivovať, aby sa správne rozhodovali,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Ivan Štefanec (KDH, EPP), ktorý tiež hlasoval proti tomuto pozmeňujúcemu návrhu. „Som presvedčený, že pôvodný text je v súčasnosti dostatočným krokom na ceste k cieľu 5 % fajčiarov v EÚ v roku 2040.“

Poslanci teda odporučili zakázať iba tie príchute, ktoré sú „osobitne príťažlivé“ pre mladých. Ktoré konkrétne to budú, má byť predmetom výskumu, v legislatívnom procese sa spomínali napríklad žuvačkové príchute. Správa však zostala prísna voči bezdymovým tabakovým výrobkom, ktoré by podľa europoslancov mali zostať úplne bez príchutí a tiež by chceli dvihnúť ich cenu.

Europoslanci chcú drahší a nudnejší tabak. Aj ten bezdymový

Na rozdiel od cigariet dnes môžu byť bezdymové tabakové výrobky aj ochutené, napríklad mentolom. Europarlamentný výbor pre boj s rakovinou chce tento rozdiel zmazať. Všetok tabak chce tiež viac zdaniť. Miernejšiu reguláciu navrhuje pre e-cigarety, ktoré tabak neobsahujú.  

Zákaz aróm príťažlivých pre nefajčiarov

„Cieľom správy je nastavenie čo najefektívnejšieho boja s rakovinou. To je možné dvoma spôsobmi. Jednak hľadaním zdrojov na výskum a účinnú liečbu a na druhej strane obmedzovaním ponuky škodlivých produktov,“ hovorí Štefanec.

V najbližšej dobe by mala Komisia predstaviť novely smerníc, ktoré určujú celoeurópske pravidlá pre zdaňovanie fajčiarskych výrobkov a tiež produktovú smernicu, ktorá reguluje, čo a ako je vôbec dovolené predávať a používať.

Situáciu komplikujú alternatívne fajčiarske výrobky, pri ktorých výrobcovia tvrdia, že sú menej škodlivé. Ide najmä o elektronické cigarety, ktoré miesto spaľovania tabaku zohrievajú nikotínovú tekutinu a bezdymové tabakové výrobky, ktoré tabak tiež zohrievajú. Ich zástancovia argumentujú, že ruka v ruke s nižšou škodlivosťou by mala ísť aj nižšia regulácia.

Konečná správa europarlamentu je pomerne prísna pre klasické cigarety, aj bezdymové tabakové výrobky. Na všetky tabakové výrobky, bez rozdielu v zahrievaní alebo spaľovaní, europoslanci odporučili uvaliť vyššie dane a zakázať všetky príchute. Tie už sú dnes zakázané pri cigaretách, na trhu nie sú dostupné už ani mentolové.

Okrem toho odporučili v záväzných legislatívach zaviesť štandardizované balenie, výrobcovia by teda nemohli na balíčky umiestňovať svoju grafiku. Zdravotnícke varovania by tiež zväčšili až na 80 percent balíčku, dnes predstavujú 65 percent.

Miernejší boli europoslanci pri e-cigaretách. Tu odporučili iba preskúmať, ktoré arómy sú „pre maloletých a nefajčiarov osobitne príťažlivé“ a navrhnúť zákaz iba týchto.

Spravodajkyňa boja proti rakovine: E-cigarety znižujú riziko, ale myslime na vedľajšie účinky

Europoslankyňa vyhlásením reagovala na postoj Európskej komisie, ktorá potenciál fajčiarskych alternatív nevidí. Zákonodarná inštitúcia signalizuje zmierlivý postoj, pre ochranu mladých ľudí však pravdepodobne bude chcieť zregulovať príchute.

Europoslanci hlasovali aj o pozmeňovacom návrhu, ktorého cieľom bolo zakázať úplne všetky arómy aj pri e-cigaretách. Ten síce neprešiel, zo slovenských europoslancov však zaň hlasoval napríklad Robert Hajšel (zvolený za Smer, S&D).

„Som za to, aby sa seriózne zvážila možnosť všeobecného zákazu príchutí v e-cigaretách, ak myslíme svoj boj proti fajčeniu vážne,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Hajšel.

Hajšel patrí k skupine europoslancov, ktorých argumenty o nižšej škodlivosti fajčiarskych výrobkov nepresvedčili. „Výskumy ukazujú, že e-cigarety a bezdymové tabakové výrobky škodia rovnako alebo možno iba o trochu menej nášmu zdraviu ako normálne tabakové výrobky. Preto nechápem politikov, ktorí v zelenej transformácii sú proti plynu, ale v boji proti fajčeniu, pretláčajú e-cigarety a bezdymové tabakové výrobky,“ hovorí Hajšel.

Hodnotiaca správa európskych vedcov sa naozaj postavila k e-cigaretám negatívne. Ich zástancovia ju však kritizovali za to, že ich efekty porovnávala s nefajčením, férovejšie porovnanie by podľa nich bolo s fajčením klasických cigariet. Do správy sa teda dostalo aj odporúčania ďalej vedecky skúmať škodlivosť e-cigariet aj bezdymových tabakových výrobkov, a to v porovnaní s tradičnými cigaretami.

Na oba druhy fajčiarskych alternatív by europoslanci rozšírili dnes platné odporúčanie Rady o prostrediach bez dymu. Tým by sa na paru z týchto výrobkov začali vzťahovať rovnaké pravidlá ako na cigaretový dym, odporúčanie Rady je však aj tak nezáväzné.

Poslanci Národnej rady v Bruseli podporili fajčiarske alternatívy

V rámci európskeho boja proti rakovine chce Únia vychovať beztabakovú generáciu. Otázne je, či v rámci toho označí elektronické cigarety za súčasť problému alebo riešenia. Poslanci Richard Raši a Zuzana Šebová sú za využívanie alternatív, ktoré podľa nich škodia menej.

Alkohol nechcú stigmatizovať

Úspešný bol pozmeňovací návrh v oblasti regulácie alkoholu. Správa uznáva, že alkohol je zodpovedný za 10 percent všetkých rakovín u mužov a tri percentá onkologických ochorení u žien. Cieľom Únie je teda znížiť spotrebu alkoholu Európanov o desať percent do roku 2025.

„Hoci nadmerná konzumácia alkoholu je, samozrejme, zdravotným rizikom, mali by sa prijať vhodné a primerané opatrenia bez stigmatizácie tohto dôležitého hospodárskeho odvetvia, ktoré je súčasťou nášho spôsobu života,“ myslí si europoslankyňa Nathalie Colin-Oesterlé (EPP).

Za zmenu textu lobovali najmä európski vinári. Z pôvodného textu teda vypadla zmienka o štúdii Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá hovorí, že „neexistuje bezpečná úroveň konzumácie alkoholu“.

Na viacerých miestach správa v novom znení neupozorňuje na riziká akejkoľvek spotreby alkoholu, ale na riziká „škodlivej“ spotreby a miesto odporúčaní, aby alkoholické nápoje obsahovali „štítky so zdravotným varovaním“ odporúča zverejňovať „informácie o striedmej a zodpovednej konzumácii alkoholu“.