Europoslanci urobili ďalší krok k schváleniu tabakovej smernice

zdroj TASR

"Každý môže slobodne fajčiť koľko chce, ale tabakové výrobky by mali vyzerať ako tabakové výrobky a chutiť ako tabak," zdôraznil v pléne Európskeho parlamentu komisár pre zdravie Tonio Borg pred hlasovaním o návrhu revidovanej smernice, ktorá upravuje výrobu, prezentáciu a predaj tabakových výrobkov.

Hlavným zámerom legislatívy, ktorú exekutíva predložila v decembri 2012, je znížiť atraktivitu fajčenia medzi mladými ľuďmi. Sľubuje si od nej zníženie počtu fajčiarov o 2 % za päť rokov.

Europoslanci po septembrovom odklade hlasovania dnes prijali legislatívny návrh, o ktorom budú ďalej rokovať s ministrami zdravotníctva členských štátov. Zdravotné výstrahy by podľa nich mali pokrývať 65 % plochy obalov, pričom branding výrobcov by mal byť na spodnej časti.

 Pôvodný návrh Európskej komisie či výboru pre verejné zdravie (ENVI) hovoril o 75 %. Postoj europoslancov je tak v tomto bode rovnaký ako stanovisko ministrov zdravotníctva, na ktorom sa zhodli koncom júna (EurActiv, 26/06/2013).

Plénum tiež nepodporilo navrhovaný zákaz tzv. slim cigariet, budú však musieť byť predávané v menej atraktívnom balení, v čom sa rovnako zhodli so spoločným postojom členských štátov. Európski zákonodarcovia sa tiež dohodli na odklade zákazu mentolových cigariet o osem rokov, v prípade vanilkových cigariet a ostatných príchutí o tri roky. 

Prísady nevyhnutné na výrobu tabaku ako cukor budú povolené podobne ako ďalšie substancie v limitovaných koncentráciách. Používanie prísad bude najprv musieť schváliť Európska komisia.

Najväčší rozpor medzi inštitúciami je teraz v otázke elektronických cigariet. Z pozície ministrov vyplýva, že by mali byť regulované ako medicínske produkty, tento návrh však europoslanci nepodporili.

Podľa nich by mali byť regulované, ale režimu ako lieky by mali podliehať len v prípade, že budú predstavené ako prípravky na liečbu a prevenciu chorôb. Ich predaj ľuďom mladším ako 18 rokov by mal byť zakázaný a mali by byť označené zdravotnými varovaniami.

„V niečom sme vyhrali, v niečom prehrali. Myslím si však, že takto sa cítia všetky strany v pléne. Ide však o veľmi dobrý základ pre kompromis s Radou,“ konštatovala spravodajkyňa Linda McAvanová (Veľká Británia, S&D), ktorá získala mandát na vyjednávanie s ministrami zdravotníctva.

Ako upozornila v EÚ je 28 % fajčiarov a v regulácii tabakových výrobkov a odrádzania od fajčenia zaostáva za inými krajinami. Oveľa prísnejšie tabakové pravidlá majú napríklad Brazília či Mexiko. Pre choroby v dôsledku fajčenia v Únii pritom ročne zomiera 700 tisíc ľudí.

Spravodajkyňa očakáva, že smernica by mohla byť hotová do Vianoc. V prípade dosiahnutia medziinštitucionálnej dohody by mala začať platiť od roku 2015.

Diskutovanou témou počas rozpravy k návrhom smernice bol lobbying zo strany tabakového priemyslu, ktorý podľa mnohých europoslancov nemal obdobu.

Pozície:

Monika Smolková (SMER-SD, S&D): „Pri tabakovej smernici som zvážila argumenty Ministerstva financií SR, podľa ktorého pokiaľ by varovania o škodlivosti fajčenia pokrývali viac ako 65 % balenia, zamedzili by sme ochranným prvkom proti pašovaniu cigariet, ktorých škodlivosť ani netreba spomínať.  Ochutené cigarety by na trhu vôbec nemali byť a postupne by mali z trhu vymiznúť, lebo mládež a prvofajčiarov podnecujú k fajčeniu.“

Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS): „Fajčenie zabíja ľudí. V EÚ ročne na následky fajčenia zomrie 700 tisíc ľudí. To je akoby ste každý rok z mapy zmazali mesto Frankfurt. Ako lekár a poslanec samozrejme podporujem tú líniu, ktorá zlepší vyhliadku na zdravie, prežitie a naše peňaženky. Jeden jediný aj slovenský občan, liečený na rakovinu pľúc, stojí 20 tisíc eur. Máme také výborné zdravotníctvo, že si môžeme dovoliť prefinancovanie tisícov takýchto pacientov?“

Alajos Mészáros (SMK, EĽS): „Osobne som hlasoval proti, lebo celú smernicu nepovažujem za šťastnú. Robíme veľa zásahov do činnosti našich podnikateľov a priemyselných celkov, ale treba to robiť takým spôsobom, aby sme konkurencieschopnosť našich priemyselných odvetví zachovali v rámci celého sveta a nielen v rámci Európy. Nesmieme v tomto smere byť príliš prísni, lebo potom sa môže časom stať, že budeme odkázaní na zvýšený dovoz alebo by sme to prenechali pašovaniu alebo nelegálnemu obchodovaniu.“