Európske krajiny už nie sú na čiernej listine

OECD koncom minulého týždňa oznámila, že európske krajiny Monako, Lichtenštajnsko a Andorru odstránila zo svojej „čiernej listiny nespolupracujúcich daňových rajov“. K tomuto kroku pristúpila na základe záväzkov, ktoré štáty uskutočnili v snahe implementovať daňové štandardy organizácie.

„Čierna listina“ vznikla koncom 90-ych rokov a jeho cieľom bolo zvýrazniť problémy s prepieraním peňazí a daňovými únikmi. Vymazaním troch európskych štátov tak listina nespolupracujúcich jurisdikcií zaniká.

Organizácia sa však netají tým, že ide len o krátkodobý jav. Pripustila, že minimálne štyri daňové jurisdikcie momentálne preveruje. Ide o Jamajku, Katar, Botswanu a Ghanu.

Podobný zoznam organizácia vytvorila po summite G20 v apríli v Londýne. Krajiny vtedy rozdelila do troch skupín – bielej, šedej a čiernej podľa toho nakoľko spĺňali podmienky daňovej transparentnosti. Za nespolupracujúce označila Kostariku, Malajziu, Filipíny a Uruguaj. Tie boli zakrátko (po pristúpení k bilaterálnym dohodám) presunuté na šedú listinu.