Euroskupina odmietla nižšiu DPH na naftu a benzín

Ministri financií pätnástich krajín eurozóny v pondelok odmietli podporiť návrh francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby krajiny EÚ koordinovane znížili DPH z pohonných hmôt. Sarkozy tak chcel zabrzdiť rast cien benzínu a nafty, spôsobený stále drahšou ropou.

Rastúce ceny ropy a rekordná inflácia dominovali stretnutiu vo Frankfurte, ktorého oficiálnym dôvodom bolo desiate výročie Európskej centrálnej banky. Predseda Komisie Barroso označil ECB za „garanta cenovej stability“, no ministri museli hľadať spôsob ako skresať infláciu, ktorá po miernom poklese v apríli vyskočila v máji na rekordných 3,6%.

„Veľmi ma to znepokojuje, pretože inflácia najviac trestá tých, ktorí majú najmenej zdrojov“, vyhlásil predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Odmietol francúzsky návrh na zníženie DPH z pohonných hmôt no pripustil, že „francúzsky prezident podčiarkol reálny problém“.

Podobne odmietavo sa vyjadrili aj ostatní ministri. Pedro Solbes zo Španielska po stretnutí vyhlásil, že „ak chceme znížiť mieru spotreby a byť efektívnejší, (znižovanie DPH) nie je dobrým nápadom“. Holandský minister Wouter Bos upozornil na fiškálne dopady: „Myslím, že Francúzsko má už teraz nejaké problémy s uprataním si rozpočtu, preto by zníženie daní pre nich nemuselo situáciu uľahčiť.“

Sarkozyho návrh odmietla ešte minulý týždeň aj Komisia, negatívne sa vyjadrilo aj slovenské ministerstvo financií (EurActiv.sk, 27. máj 2008).

Ďalšou témou rozhovorov ministrov bol stav štátnych rozpočtov. Viacero krajín eurozóny má problém s deficitom, Juncker vyzval k splneniu sľubov a dosiahnutiu vyrovnaných rozpočtov najneskôr do roku 2012. V apríli 2007 sa totiž ministri financií eurozóny zaviazali, že ak ekonomické podmienky umožnia prísnu fiškálnu disciplínu, rozpočtové deficity zrazia postupne na nulu.

„Rok 2012 je dátumom, ktorý treba absolútne rešpektovať. A jeho rešpektovanie je podmienené stavom ekonomického cyklu“, varoval Juncker.

Francúzsky prezident Sarkozy už dal jasne najavo, že jeho krajina nesplní cieľ skôr ako v roku 2012, Taliansko sa zaviazalo k 2011.