Fajčenie v baroch a reštauráciách bude zakázané aj v Belgicku

Zdroj: Flickr

Od 1. júla začína v Belgicku platiť celoštátny zákaz fajčenia v kaviarňach a baroch. V prípade, ak podniky zo svojich stolov popolníky neodstránia, hrozí im pokuta až 1600 eur.

To sa im však nepáči a protestovať začali už keď vláda legislatívu avizovala. Osemsto majiteľov kaviarní a barov sa dokonca vydalo na protestný pochod po Bruseli.

Obávajú sa, že nový zákon z ich podnikov vyženie zákazníkov do väčších zariadení, ktoré si finančne aj kapacitne môžu dovoliť vyčleniť osobitné miestnosti pre fajčiarov, a ich podniky to bude viesť ku krachu.

Podľa správy WHO z roku 2009 v Belgicku fajčí 27 % populácie. Protifajčiarske zákony pritom nie sú v krajine žiadnou výnimkou. Už v roku 2006 bolo zakázané fajčenie na uzavretých pracoviskách, rok na to sa zákaz rozšíril aj na reštaurácie, kde sa podávalo jedlo a od roku 2010 sa zákon začal vzťahovať na všetky reštaurácie. Bary a kaviarne mali doteraz výnimku.

Podobne prísny protifajčiarsky zákon platí od začiatku roka aj v Španielsku. Tabakové spoločnosti vplyvom výrazného poklesu dopytu po cigaretách v krajine, museli pristúpiť k znižovaniu cien. Aj Španieli sa podobne ako Belgičania voči legislatíve ohradili. Napríklad mesto Palencia, ktoré leží na severozápade Španielska, protesty úplne ochromili. Podobné demonštrácie proti zavedeniu protifajčiarskej legislatívy prebiehali aj vo Francúzsku, kde v roku 2007 vyšlo do ulíc viac ako 10 tisíc ľudí.

Boj proti fajčiarom je súčasťou celoeurópskeho trendu, od ktorého si odborníci sľubujú ochranu najmä nefajčiarov (pasívnych fajčiarov) alebo personálu podnikov, ktorý musí dennodenne pracovať v zafajčenom prostredí a vdychovať škodlivý dym.