Fico: Zvýšením nezdaniteľného minima proti kríze

V rámci opatrení v boji proti kríze vláda navrhuje zvýšiť nezdaniteľný základ dane zo súčasných 3435,2 eur na 4017,8 eur. O iniciatíve informoval premiér Robert Fico po zasadaní Rady pre hospodársku krízu v pondelok (2. februára). Vláda si od tohto kroku sľubuje najmä zvýšenie dopytu a celkový stimul pre slovenskú ekonomiku.

Okrem toho chce v rámci opatrení prilepšiť aj skupinám s nižším príjmom zatiaľ bližšie nešpecifikovanou úpravou zamestnaneckej prémie. Rada zároveň rozhodla aj o skrátení lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu DPH zo 60 na 30 dní. V rámci opatrení v boji proti kríze sa prioritou vlády stali aj PPP projekty cez ktoré by sa malo preinvestovať 1,33 miliardy eur a tiež intenzívnejšie čerpanie eurofondov a zjednodušenie byrokracie pri podnikaní.

Podľa premiéra vláda však o znižovaní rovnej dane neuvažuje a ani nevidí dôvod na prijatie podobného opatrenia. Fico sa odvoláva na fakt, že tak neurobila žiadna európska krajina. Kabinet sa bude návrhom zaoberať budúci týždeň a následne po ňom aj parlament. Pokiaľ ho schvália, platiť by mal od 1. marca.