Francúzi a Nemci útočia na Brusel za rozpočet

Foto: waɪ.tiː / flickr

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a francúzsky minister pre rozpočet François Baroin sa včera po vzájomnom stretnutí zhodli, že návrh na zvýšenie rozpočtu EÚ, o ktorom informovalo viacero médií, je v protiklade k úsporným snahám vlád. „Nemôžeme žiadať obmedzenie deficitov na jednej strane, aby sme sa držali logiku paktu stability a na druhej strane požadovať zvýšenie, ktoré je objektívne neprípustné,“ tvrdí Baroin.

Francúzsky minister chce teraz o budúcom rozpočte EÚ diskutovať s predstaviteľmi Veľkej Británie. Premiér David Camerom už začiatkom mesiaca avizoval, že chce presadiť jeho zníženie.

Európska daň deformuje pravdu

„Veľká trojka“ okrem toho bude stáť proti zavedeniu akejkoľvek európskej dane na podporu rozpočtu EÚ. Exekutíva pripúšťa, že navrhovala 5,9-percentné zvýšenie nadchádzajúceho rozpočtu Únie, ale že správy o priamej európskej dani sú zdeformovanou pravdou a mimo kontextu.

Európsky komisár zodpovedný za rozpočet Janusz Lewandowski  v nedávnom interview pre Financial Times Deutschland obhajoval daň z aukcií emisných povoleniek ako jednu z možných príjmov do rozpočtu EÚ. „Nepracujeme na priamej európskej dani,“ povedal pre EurActiv Lewandowskiho hovorca Patrizio Fiorilli.

Komisár chce len zistiť, či existujú spôsoby, ako zmierniť záťaž na členských štátoch a tiež, či diery v rozpočte možno zaplátať prostredníctvom daní. „Je len vedcom v laboratóriu, ktorý skúma štyri vzorky. A tými sú uhlíková daň, daň z leteckej dopravy, turistická daň a daň z finančných transakcií,“ dodal.

Práve posledná menovaná daň z finančných transakcií sa pozdáva väčšine vlád, ktoré sa zhodujú, že banky by mali nejako zaplatiť za svoju záchranu. Okrem toho sa však diskutuje aj o bankovom poplatku.

Daň z finančných transakcií však podľa komisára viac či menej spĺňa tri komisárove podmienky pre možné dane – musia mať jednoduchú administráciu, byť politicky akceptovateľné a neukladať žiadnu dodatočnú fiškálnu záťaž na členské štáty.

Hovorca však pochybuje, či by aj uhlíková daň dokázala splniť spomenuté kritériá, keďže neexistuje spôsob ako ju zbierať a okrem toho, ak by aj existoval, prostriedky by aj tak skončili v národných pokladniciach.

Komisia návrh reformy rozpočtu predloží koncom septembra. Mal by zahŕňať najmä spôsob ako odbremeniť členské štáty. Celkový rozpočtový rámec na obdobie 2014 – 2020 by mal byť zrejmý v polovici budúceho roka.