Francúzi ďalej tlačia na zníženie DPH z palív

Francúzska ministerka financií Christine Lagarde navrhne svojim európskym kolegom koordinované zníženie DPH z palív na najbližšom zasadaní Rady 8. júla. Neuplynul ani mesiac, čo ministri financií EÚ ten istý francúzsky návrh zamietli. Paríž sa však nevzdáva: „Ak príjmeme porážku a odkráčame s rukami vo vreckách, nedosiahneme nič,“ vyhlásila Christine Lagarde.

Ministerka v rozhovore pre francúzske RTL rádio vyhlásila, že prezident Nicolas Sarkozy bude „osobne presadzovať“ tento návrh aj na summite európskych lídrov v Bruseli 19. júna. Jeho podstatou je nový výpočet dane: Akonáhle by daňový základ prekročil určitú stanovenú hranicu, DPH by sa už nevyrubovala, alebo by sa aplikovala postupne degresívna sadzba.

Proti francúzskemu návrhu, ktorý je motivovaný najmä rozsiahlymi štrajkami rybárov a dopravcov vo Francúzsku, Portugalsku, Španielsku, Belgicku a ďalších krajinách, sa postavila nielen Rada, ale aj Komisia a viaceré členské štáty vrátane Slovenska. Najčastejšie uvádzajú niekoľko argumentov:

  • nebol by to dobrý signál pre krajiny vyvážajúce ropu
  • nie je to systémové riešenie
  • ak bude ropa ďalej zdražovať, budeme donekonečna znižovať DPH?
  • nie je to motivácia pre ekologické znižovanie spotreby
  • neexistuje garancia, že by ceny po znižení DPH naozaj klesli

Slovenské ministerstvo financií dokonca pre EurActiv.sk doplnilo aj ďalší, legislatívny argument – tvrdí, že zníženie DPH by v tejto situácii bolo v rozpore s dohodou v Rade EÚ spred troch rokov: „Dôsledky zvyšovania cien ropy boli prerokované dňa 5. a 6. 9. 2005 na debrífingu Rady EÚ, pričom ministri členských štátov sa dohodli, že nebudú na tento trend reagovať formou znižovania daní, tzv. Manchasterská dohoda.“

Naopak, slovenská opozícia vidí v znížení dane možné riešenie rastúcich cien ropy.  Poslanec za SDKÚ-DS Ivan Mikloš chce presadiť zníženie spotrebnej dane o 90 halierov na benzín a 1,80 Sk na naftu. Jeho návrh by pripravil štátny rozpočet o zhruba o štyri miliardy korún a MF SR už dalo jasne najavo odmietavý postoj.