Francúzi sprísnili daň z finančných transakcií

Francúzsky parlament

Minulý štvrtok schválil francúzsky parlament zvýšenie dane z finančných transakcií (FTT), zavedenej v 2013. Sadzba vzrástla z 0,2% na 0,3% a daňový základ zahrnul aj denné transakcie (transakcie, pri ktorých sú akcie nakúpené a predané v rámci jedného dňa).

Sprísnenie FTT bolo súčasťou dohody o budúcoročnom národnom rozpočte. Výnosy majú podporiť francúzsku oficiálnu rozvojovú pomoc, ktorá klesla z 0,46% hrubého domáceho príjmu v 2011, na 0,37% v 2015 – v absolútnych číslach to bol pokles o 800 miliónov eur. Krajiny OECD sa zaviazali poskytovať rozvojovú pomoc vo výške 0,7%.

Podľa mimovládnych organizácií by malo zvýšenie sadzby a rozšírenie základu dane priniesť ročne asi 4,5 miliardy eur. Pôvodná FTT priniesla v 2015 do rozpočtu 1 miliardu EUR, polovica bola určená na rozvojovú pomoc.

Francúzsky parlament ešte hlasuje o použití dodatočne vybratých prostriedkov. Podľa návrhu by mala ísť na rozvojovú pomoc štvrtina z nich.

Porážka vlády

Prísnenie FTT je politickou porážkou francúzskej vlády. Tá síce podporovala zvýšenie sadzby z 0,2 na 0,3% (poslanci žiadali pôvodne 0,5%), no nesúhlasila so zahrnutím denných transakcií. Tento krok by mal podľa administratívy nastať až potom, ako vznikne európska verzia dane.

Vláda sa okrem iného obáva, že príliš prísna daň zníži atraktívnosť Paríža ako medzinárodného finančného centra. Po odchode Británie z EÚ by viaceré európske mestá chceli prebrať úlohu londýnskej City – Paríž začal zahraničných bankárov a investorov lákať aj reklamnou kampaňou.

Európska FTT je však behom na dlhé trate. O jej zavedení sa rokuje od roku 2011. Desať krajín, ktoré sa ju nakoniec rozhodli spustiť metódou posilnenej spolupráce, sa však len prednedávnom dohodlo na presnej podobe dane. Implementácia sa nečaká pred rokom 2018 či 2019.