Francúzi zdaňujú zdravotné poisťovne

Nové opatrenia francúzskej vlády by mali zvýšiť daňové zaťaženie zdravotných poisťovní a spoločných poistných fondov o jednu miliardu eur. Paríž tiež plánuje opatrenia, ktoré znížia nadmerné predpisovanie liekov a zároveň zníži cenu  za röntgenové snímkovanie, krvné testy a prepravu do nemocnice.

Opatrenia by mali znížiť zadĺženosť francúzskeho zdravotného systému, ktorý v minulom roku vykázal deficit 4,6 mld. eur. V roku 2004 tolo až 11,6 mld. eur. Ministerstvo financií stále varuje, že zadlžovanie by sa malo ďalej prehlbovať: „Ak nič nepodnikneme, deficit sa každým rokom prehĺbi o ďalšie dve miliardy eur,“ vyhlásil minister Eric Woerth pre denník Le Parisien.

Vláda mohla pristúpiť aj k inému riešeniu – opätovne zvýšiť cenu, ktorú pacienti doplácajú pri liekoch na recept (vláda to už raz urobila minulý rok), alebo zvýšiť počet úkonov, ktoré poisťovňa neprepláca. Paríž však uprednostnil väčšie daňové zaťaženie zdravotných posťovní, čo prinesie väčší príjem do štátnej pokladne, ktorá deficitný zdravotný systém zachraňuje. Opoziční socialisti namietajú, že poisťovne aj tak premietnu vyššie dane na úkor pacientov.

Francúzsko má jeden z najlepších zdravotných systémov na svete, ale je vysoko deficitný. Jeho tohtoročný rozpočet je 152 mld. eur, čo predstavuje zhruba 11% HDP. Výdavky na zdravotníctvo narastajú o 1,3% rýchlejšie ako je rast francúzskej ekonomiky. Podľa CNAM (dozor nad povinným zdravotným poistením) ak bude nastavený trend pokračovať, výdavky sa do roku 2015 zvýšia na 210 mld. eur.

Znížiť zadĺženie zdravotníckeho systému je dôležité aj z hľadiska vládneho cieľa dosiahnuť vyrovnané verejné financie do roku 2012. Deficit verejných financií dosiahol minulý rok 2,7%.

Francúzske zdravotníctvo prechádza hlbšími reštrukturalizačnými zmenami. Vláda sa snaží vyriešiť starý francúzsky zvyk chodiť priamo k špecialistovi bez predchádzajúceho odporúčania všeobecného lekára. V budúcnosti bude Francúzov takéto priame ošetrenie stáť viac. Uvažuje sa tiež o zrušení niektorých vymožeností, napríklad bezplatného predpísania okuliarov.

V krajine sa tiež začala racionalizácia nemocníc. Menšie zariadenia sa zlúčia pod väčšie regionálne centrá. Nemocniciam sa budú preplácať výkony len na základe ich reálnej činnosti, čo má zvýšiť produktivitu. Vláda tiež zamýšľa obmedziť lekárov v možnosti vybrať si miesto svojej praxe. Vo Francúzsku je bežné, že slnečné azúrové pobrežie má pretlak lekárskych ambulancií, ale na severe krajiny lekári chýbajú.