Francúzske hotely majú zachraňovať pamiatky

Krátka správa:

Každá noc vo štvor- a päť-hviezdičkových  hoteloch vo Francúzsku by mala byť zaťažená špeciálnou daňou vo výške dvoch eúr. Získalo by sa tak 50 miliónov eúr ročne na rekonštrukciu pamiatok.

Taká je predstava francúzskej ministerky kultúry Christine Albanel. Novú daň označila za „zaujímavý spôsob,“ ako vyriešiť financovanie obnovy historických budov. Dôvodí tým, že 70% hotelových hostí sú cudzinci a do krajiny ich lákajú najmä francúzske katedrály, zámky a starobylé mestá. Na ich obnovu štát vynakladá ročne 300 miliónov eúr, ale stále je takmer polovica z nich (41%) v zlom stave.

Návrh Christiane Albanel sa nestretol s porozumením. Kritizujú ho politici aj hotelieri. Denník Le Figaro cituje zdroj z prostredia predsedu vlády Françoisa Fillona: „Máme pocit, že tento nápad spadol z neba bez akejkoľvek serióznej štúdie, aký by to malo vyplyv.“ Návrh ministerky kultúry zrejme nemá veľké šance uspieť, keďže sám premiér Fillon včera ubezpečil poslancov, že nebude presadzovať žiadne nové dane.

„Myslíte si, že je dobré pre našu povesť, ak sa hostia dozvedia, že sú to oni, kto má zaplatiť túto daň?“ Spýtal sa v televízii LCI Dominique Loiseau z hotelovej asociácie Relais&Chateax.

Ministerka si však stojí za svojim návrhom: „dve eurá je polovica ceny sódy v bare hotela, kde noc stojí 180 až 220 eúr.“

Na Slovensku by náklady na obnovenie všetkých pamiatok boli až 250 milárd korún, teda viac ako dve tretiny celého štátneho rozpočtu na rok 2008. Tento údaj výčislili pamiatkári pred desiatimi rokmi, ale od vtedy sa veľmi neznížil. Ročne sa na obnovu pamiatok na Slovensku minie približne 900 miliónov korún. Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového ústavu SR potvrdzuje, že trend prílevu peňazí je narastajúci a situácia je lepšia ako v minulosti. Na dosiahnutie ideálneho stavu to však nestačí. Problémom sú nie len slabé finančné zdroje, ale aj ľudské kapacity na reštauračné práce, nevysporiadané majetkoprávne vzťahy a vlastníci, ktorí sa o svoje historické nehnuteľnosti nestarajú. Myšlienka špeciálnej dane u nás nie je aktuálna.