Francúzsko a Nemecko chcú dať nový impulz transakčnej dani

Nemecká kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Hollande. Zdroj: TASR/AP Photo/Michel Spingler

Transakčná daň na základe posilnenej spolupráce jedenástich krajín, vrátane Slovenska, mala byť v praxi uplatňovaná od začiatku tohto roka. Pri navrhovanej sadzbe 0,1 % na akcie a dlhopisy a 0,01 % na deriváty mala priniesť výnosy na úrovni 30 – 35 miliárd eur.

Daň z finančných transakcií (FTT) nezískala globálnu podporu pre výhrady USA a plošné zavedenie nebolo možné ani v Európskej únii či eurozóne. Najväčšími kritikmi z radov členských štátov sú Británia, Írsko, Holandsko a Švédsko pre obavy, že by to mohlo viesť k exodu bánk do jurisdikcií, kde sa FTT neuplatňuje.

Politická podpora však vlani ochabla aj medzi 11 krajinami, ktoré ju chceli zaviesť. Začalo sa teda pracovať na tom, ako zmierniť pôvodný návrh. Viaceré krajiny, vrátane Slovenska, žiadali vyňatie transakcií so štátnymi dlhopismi. Podľa slovenského rezortu financií by sa nemala vzťahovať ani na penzijné schémy či niektoré nefinančné spoločnosti.

Očakáva sa teda, že výsledná architektúra sa bude len málo držať pôvodného návrhu. Otázkou sa tento týždeň zaoberali aj ministri financií počas zasadnutia v Bruseli. Plán bude súčasťou aj agendy dnešného stretnutia francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v Paríži.

Ako naznačil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble zavedenie dane nebude prebiehať nárazovo ako sa pôvodne zamýšľalo, ale postupne. Podľa jeho slov je implementácia po fázach lepšia ako opustenie celého projektu. Jednou z alternatív je, že najprv by sa vzťahovala na akcie a neskôr na deriváty.

„Vieme, že prístup krok za krokom nie je najlepší, ale je lepší ako nič,“ vysvetlil a dodal, že medzi zúčastnenými krajinami postupne vzniká konsenzus na tom, že sa najprv začne so zdaňovaním obchodovania s akciami.

Odmietol odhadnúť časový rámec, ale dúfa, že Paríž a Berlín by sa mohli na črtách návrhu dohodnúť počas dnešného stretnutia lídrov oboch krajín. Ako informuje agentúra Reuters, Francúzsko a Nemecko sa chcú na FTT dohodnúť pred májovými európskymi voľbami.

(EurActiv/Reuters)