Francúzsko počká s uhlíkovou daňou na zvyšok Európy

Od júla malo Francúzsko vyrubovať domácu daň z produkcie emisií CO2. Uplatňovanie návrhu sa však s vysokou pravdepodobnosťou posunie, pokiaľ sa nedosiahne širší konsenzus o uhlíkovej dani v rámci EÚ.

Politiky trvalo udržateľného rozvoja nemôžu ohroziť francúzske hospodárstvo, uviedol včera (23.3.) pred poslancami Národného zhromaždenia francúzsky premiér Francois Fillon. Narážal tým predovšetkým na plánované uvalenie bremena uhlíkovej dane na farmárov a dopravcov vo Francúzsku.

„Musíme rozširovať opatrenia, ktoré pomôžu upevniť konkurencieschopnosť našej ekonomiky,“ doplnil Fillon.

„V tomto duchu chcem naznačiť, že rozhodnutia, ktoré prijmeme vo veci udržateľného rozvoja, by sa lepšie koordinovali s európskymi krajinami tak, aby sa nerozširovala naša konkurenčná priepasť voči susediacemu Nemecku,“ uviedol premiér.

Úrad francúzskeho premiéra vydal stanovisko, v ktorom uvádza, že rozhodnutie o uhlíkovej dani by sa malo prijať „spoločne s ostatnými európskymi krajinami“. V tomto kontexte chce Francúzsko vyzvať Európsku komisiu, aby podnietila rýchlu harmonizáciu environmentálnych daní v EÚ.

Uhlíková daň a straty v regionálnych voľbách

„Som zúfalá z tohto ústupku. Som zúfalá, pretože vyhral environmentálny skepticizmus,“ komentovala rozhodnutie premiéra Chantal Jouanno, junior ministerka pre životné prostredie.

Oznámenie o odložení vyrubovania dane z CO2 prišlo po tom, ako Sarkozyho strana UMP utrpela vo víkendových regionálnych voľbách niekoľko strát.

Predpokladalo sa, že daň z CO2 by mohla v druhej polovici tohto roka priniesť do štátnej kasy 1,5 mld. eur. Preto sa vláda snažila čo najskôr vypracovať druhý návrh  zákona tak, aby sa odstránili problematické miesta, ktoré v pôvodnom návrhu identifikoval ústavný súd. Prostriedky mali prísť do štátneho rozpočtu v čase, kedy sa deficit Francúzska šplhá k 8 percentám HDP.

Environmentalisti hovoria, že prezident Sarkozy sa odvrátil od svojho pôvodného environmentálneho cítenia. V roku 2007, kedy nastúpil do úradu prezidenta, prišiel so sériou zelených iniciatív. Združenie environmentálnych organizácií Climate Action Network sa prezidenta verejne pýta: „Medzi environmentálnym nadšením vo vašich prvých mesiacoch v úrade a odmietaním, ktoré poznačuje vašu politiku dnes, uplynuli len tri roky. Čo môžeme očakávať v budúcnosti?“

Poslanci Národného zhromaždenia si myslia, že akákoľvek ďalšia daň bude trestom pre francúzskych podnikateľov dovtedy, pokiaľ nebudú ich ostatní konkurenti z EÚ prinútení kráčať rovnakou cestou. Pokiaľ ide o takúto daň, v EÚ neexistuje spojené úsilie zaviesť ju.

„Uľavilo sa nám ako priemyslu, ktorý by nedokázal niesť takýto nový hendikep pre konkurencieschopnosť,“ vyhlásil Laurence Parisot, riaditeľ francúzskej obchodnej federácie Medef. „Dokázali sme sa dovolať našich argumentov,“ doplnil.

EurActiv/Reuters