Francúzsko pripravuje emisnú daň

Od začiatku 90. rokov prebehlo v EÚ niekoľko neúspešných pokusov o zavedenie emisnej dane pre všetky členské krajiny. Tie však nikdy nesúhlasili s prenosom ďalších daňových kompetencií na Brusel.

Francúzsko spustilo diskusiu znova výzvou na jej zavedenie do roku 2011. Oporu môže nájsť vo Švédskom predsedníctve, ktorá by chcelo zdaňovanie emisií uplatniť na celoeurópskej úrovni, ako doplnok k obchodovaniu s emisnými povolenkami.

Emisie zníži daň

Poradná expertná skupina pre francúzsku vládu predvčerom vyhlásila, že daň na CO2 by mala byť zavedená už do roku 2010. Vláda očakávala odpor sektorov, ktorých by sa takéto opatrenia dotklo najviac, a tak sľúbila súčasné zníženie iných daní. Expertný panel tiež naznačil možnosť odkladu zavedenia opatrenia.

„Emisie oxidu uhličitého sú hrozbou životu na planéte… Spomedzi mnohých nevyhnutných reakcií je podstatné zdanenie emisií oxidu uhličitého jedným z najsamozrejmejších a najefektívnejších“, tvrdia experti.

Francúzsko chce do roku 2050 znížiť národné emisie až štvornásobne.

Komplexný návrh

Takzvaný Rocardov návrh obsahuje:

  • Francúzsko zdaní sumou 32 eur každú tomu emisií CO2 vypustených v 2010 s postupne ju zvýši na 100 eur za tonu do roku 2030 – čo je 6% nárast ročne, so započítaním inflácie.
  • Daň zvýši na začiatku cenu benzínu o 7-8 centov za liter a cenu zemného plynu o asi 15%.
  • Náklady na domácnosť budú rôzne. Rodina s dvoma rodičmi a dvoma deťmi, žijúca v novom dome na vidieku, zaplatí za rok o 303 eur viac. Rodina s jedným rodičom, v skromnejšom byte vo veľkom meste, zaplatí o 78 eur viac.
  • Daň prinesie do štátneho rozpočtu asi 8-9 miliárd eur. Bremeno ponesú približne rovnako domácnosti a firmy.
  • Správa neobsahuje priame odporúčania, ako pristupovať k výrobcom elektriny, alebo iným sektorom, ktoré sú už teraz pokryté európskych systémom obchodovania s emisiami.
  • Správa, pripravená pod vedením bývalého socialistického premiéra Michela Rocarda, je len začiatkom širších konzultácií. Vláda bude musieť prijať konečné rozhodnutie ešte predtým, ako po letnej prestávke posunie legislatívu do parlamentu.
  • Dokument navrhuje, aby boli niektorým domácnostiam priznané dočasné alebo trvalé výnimky. Majú pomôcť rodinám žijúcim vo vzdialených vidieckych oblastiach, či ľuďom pracujúcim v noci, ktorí nemôžu využívať verejnú dopravu a musia sa spoliehať na vlastné prostriedky.
  • Správa nevylučuje kompenzácie pre sektory, ktoré by boli opatrením najviac zasiahnuté – najmä autodopravcov a farmárov.

Kompenzácie

Na základe správy má byť navrhnutá legislatíva, parlament o nej bude hlasovať po letných prázdninách. „Toto je začiatok širšieho procesu konzultácií“, povedala ministerka hospodárstva Christine Lagarde po zverejnení dokumentu.

Väčšina politikov súhlasí s potrebou znižovania emisií. Diskutuje sa však o tom, ako kompenzovať bremeno chudobnejším rodinám, či vybraným sektorom.

„Tento príspevok bude prísne vynahradený škrtom iných príspevkov, aby bola zabezpečená kúpna sila domácností a konkurencieschopnosť firiem“, vyhlásil minister životného prostredia Jean-Louis Borloo a jeho kolegyňa z rezortu hospodárstva.

Deravý rozpočet

Myšlienka kompenzácií však vyvolala kritiku z radov ekonómov, ktorí upozorňujú na rastúci deficit a dlh Francúzska. V čase krízy si podľa nich rozpočet nemôže dovoliť výpadok príjmov.

Časový plán nejasný

Vzhľadom na komplexnosť navrhovanej schémy si ani šéf autorského tímu. Michel Rocard, nie je istý, že bude legislatíva platiť už v roku 2010. „Najlepšie by bolo, ak by bola pripravená v 2010, je však pravdou, že všetky tieto detaily… sú komplikované.“

Opoziční francúzski Socialisti návrh podporujú. Chcú však zabrániť tomu, aby firmy preniesli náklady na spotrebiteľov. Podnikatelia sa zas boja, že opatrenie ohrozí ich konkurencieschopnosť.

Švédsko, ktoré je tento polrok na čele EÚ, čoskoro predstaví celoeurópsky plán emisnej dane. Švédsko, Dánsko a Nórsko už takúto daň zaviedlo, ideu skúma aj Čína.

EurActiv podľa Reuters