Francúzsko zvažuje zdaňovanie Googlu na zaplatenie kreatívnej práce

Po zavedení jedného z najprísnejších zákonov proti internetovému pirátstvu, ktorý vyvolal mnoho kontroverzných reakcií, si vláda dala vypracovať správu, a tá odporúča zdaňovať zisky z internetovej reklamy.

Poplatok, ktorý by sa vzťahoval na operátorov ako Google, MSN či Yahoo, by znamenal koniec „obohacovania sa bez akýchkoľvek hraníc či kompenzácie,“ cituje Liberation jedného z autorov správy – Guillauma Ceruttiho. Na jej tvorbe sa podieľal aj bývalý minister Jacques Toubon a Patrick Zelnik, jeden z producentov piesní prvej dámy Carly Bruniove-Sarkozyovej.

Platba by bola povinná, aj keby operátor sídlil mimo Francúzska. „Stačí, že užívatelia internetu, ktorí klikajú na bannery alebo sponzorované linky sú tu,“ píšu noviny.

Prezident Nicolas Sarkozy sa opakovane prezentuje ako ochranca francúzskeho kultúrneho dedičstva v digitálnej dobe. Naposledy vyzval k spusteniu verejných projektov, ktoré by konkurovali plánom firmy Google vybudovať masívnu internetovú knižnicu.

Kritici poukazujú, že kompenzovanie autorov je komplexným problémom. Ide najmä o to, že mnohé piesne, filmy a texty zverejnené na internete v súčasnosti zadarmo vytvárajú anonymní amatéri.

Autori navrhujú aj zdaňovanie poskytovateľov internetových služieb. To by umožnilo vyzbierať desiatky miliónov eur, ktoré by sa potom investovali do internetového hudobného biznisu a iných kreatívnych sektorov.

Operátori a užívatelia čelia intenzívnemu tlaku, aby platili za internetový obsah – počnúc novinami po filmy či knihy. Podľa francúzskeho protipirátskeho zákona je trestom za opakované nelegálne sťahovanie odpojenie od internetového pripojenia a pokuta.

Nová správa je v súčasnosti v rukách ministerstva kultúry. Nie je však jasné, či vláda má časový harmonogram na spracovanie jej odporúčaní.

(EurActiv/Reuters)