G20 chce na daňové raje od marca 2010 uvaliť sankcie

Predstavitelia dvadsiatich rozvinutých a rýchlo rozvíjajúcich sa ekonomík požiadali Fórum finančnej stability (FSB), aby podalo správu o daňových kritériách a ich plnení do konca novembra 2009

Skupina G20 je podľa oficiálneho stanoviska pripravená použiť protiopatrenia proti identifikovaným daňovým rajom, od marca 2010.

Ešte na aprílovom summite sa lídri vyzvali OECD k vytvoreniu „listinu hanby“ a k zakročeniu voči previnilým krajinám. Rozhodnutie urobili v rámci svetovej odpovede na daňové úniky na čele s Nemeckom, ktoré za peniaze získavalo informácie o bankových klientoch v Lichtenštajnsku a krokmi USA voči švajčiarskej banke UBS.

Švajčiarsko, kde sa podľa odhadov ukrýva približne 7 biliónov dolárov, je na tzv. „šedej listine“, no v najbližšej dobe plánuje podpísať približne tucet dohôd o výmene bankových informácií, len aby sa vyhlo penaltám.

Ďalšími „prominentmi“ na zozname sú Lichtenštajnsko, Monako, Rakúsko a ďalších 30 krajín. Luxembursku sa už svoju reputáciu podarilo očistiť po splnení medzinárodných daňových štandárd.

(EurActiv / Reuters)