G20: Tobinova daň nie je vhodná

Po kritike za minutie desiatok miliárd libier na záchranu britských bánk sa Gordon Brown rozhodol, že je čas, aby banky spoločnosti niečo vrátili. Ako informuje denník Financial Times daň z finančných transakcií bola preferovaným mechanizmom zo všetkých štyroch, ktoré britský premiér počas víkendových brífingov ministrov financií krajín G20 navrhol. Ustúpil však po tom, čo proti jeho myšlienkam vystúpili USA, Kanada, Rusko, MMF a Európska centrálna banka.

Dominique Strauss-Kahn, šéf MMF Tobinovu daň dlhodobo odmieta ako zastaranú a neaplikovateľnú, no pripustil, že skúmajú možnosť, že by bankám nariadili platiť si „poistku“ v prípade, že v budúcnosti by sektor potreboval záchranu, čo čiastočne súhlasí s ďalšími možnosťami, ktoré Brown prezentoval.

„O Tobinovej dani neuvažujeme, pretože hrozí, že by nefungovala,“ dodal. „Pracujeme však na zdaňovaní finančného sektora, ktoré by poistilo tie aktivity, ktoré sú rizikovejšie ako ostatné, čo súhlasí s tým, čo povedal Gordon Brown.“ Fond konkrétne návrhy predloží v apríli.

Strauss-Kahn tvrdí, že regulátori a vlády teraz bojujú na dvoch frontoch – na jednej strane je regulácia aktivít bánk, a na druhej „poistka“, ktorá by kryla náklady v prípade budúcich kríz a obmedzila záťaž vyvinutú na daňových poplatníkov.

Dosiahnuť konečnú dohodu o tejto kontroverznej a technicky komplexnej problematike však bude náročné. „Lídri G20 nám dali mandát a v Pittsburghu sa na tom dohodli. Budú s implementovaním súhlasiť? Nie som veštec, neviem čo sa stane na ďalšom júnovom summite.“

(EurActiv/Reuters)