G20 už nepresadzuje koordinovaný postup

Zdroj: TASR, AP Photo/Christophe Ena

Krajiny v súčasnosti čelia dvom výzvam – na jednej strane musia obmedzovať deficity bez toho, aby uškodili rastu a na druhej strane obmedziť riziko spojené so správaním bánk bez toho, aby obmedzili úverový tok. Skupina krajín G20 sa teda počas víkendového summitu snažila nájsť rovnováhu v kontrastných prioritách.

Lídri síce na predchádzajúcich troch stretnutiach neustále zdôrazňovali potrebu koordinovaného postupu, teraz sa rozhodli nechať štátom priestor na hýbanie sa vlastným tempom a prijímanie rôznych politík šitých na mieru podľa národných hospodárskych alebo politických priorít.

„Výzvy, ktorým čelíme sa líšia tak, ako sa líšia naše národy,“ vyhlásil americký prezident Barack Obama. „Reprezentujeme však 85 % svetovej ekonomiky a preto sme premysleli koordinovanú odpoveď na najhoršiu globálnu ekonomickú krízu našej doby.“ Skupina G20 necháva na jednotlivé krajiny, aby sa samy rozhodli, ako postupovať voči kontroverzným opatreniam akou je napríklad transakčná daň. Čínskej menovej politike sa nakoniec nevenovali. Lídri sa okrem toho síce dohodli na posilnení finančnej regulácie, no stále nešpecifikovali svoje vágne formulácie.

Opustenie snahy o koordinovaný postup je prirodzenou reakciou, pretože krajiny sa z krízy spamätávajú rôznou rýchlosťou. Čínsky rast začal spomaľovať, USA rastú vlažným tempom a Európa zaostáva.

Európa hovorí o víťazstve

Najbližší summit, ktorý bude v novembri v juhokórejskom Soule, je kľúčovým, pretože lídri sa budú musieť definitívne dohodnúť na závažných záležitostiach – počnúc finančnou reguláciou a hlasovacími právami v rámci Medzinárodného menového fondu končiac.

Od posledného stretnutia v septembri v americkom Pittsburghu grécke problémy zmenili zameranie politík na poškodené verejné financie. Británia a Nemecko sa pridali ku Grécku, Španielsku, Taliansku a ďalším malým ekonomikám a začali s obmedzovaním výdavkov.

Spojené štáty vyzývali k trpezlivosti a upozorňovali na to, že náhle ukončenie hospodárskej podpory by mohlo poškodiť krehkú ekonomiku. Európski lídri kontrovali tým, že náprava financií zvýši dôveru a tá je zásadne dôležitou pre rast.

Skupina G20 sa v záveroch zaviazala k plošnému znižovaniu deficitov do roku 2013, čo zástupcovia EÚ berú ako víťazstvo, pretože to znamená, že aj zvyšok sveta prijal európsky postup. „EÚ prišla do Toronta s jasnou agendou. Výsledky summitu odrážajú plošné naklonenie sa k európskemu prístupu,“ uvádzajú európski predstavitelia vo svojom stanovisku.

Obmedzovanie deficitov sa javí ako ľahko dosiahnuteľné, USA sú už nastavené smerom k nižšiemu schodku a Európa považuje tento cieľ za náročný. V inej situácii je však napríklad zadlžené Japonsko, pre ktoré je náprava financií zložitejšia. Lídri však v záveroch uviedli, že berú do úvahy situáciu Japonska a uvítali jeho plány na zdolanie deficitu.

(EurActiv/Reuters)

  • Pozície:

Šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn:

O cieli obmedziť deficity do roku 2013: „Ak hovoríme o obmedzovaní deficitu, je to príliš veľké zjednodušenie problému, rozdiely sú od krajiny ku krajine. Viac ma zaujíma to, či krajiny budú prijímať vhodné opatrenia.“

Japonský premiér Naoto Kan:

O transakčnej dani: „Aj keď sa pred summitom hovorilo najmä o transakčnej dani, nebola nakoniec zásadnou súčasťou diskusií počas stretnutia. Európske krajiny sa zaujímali o túto myšlienku, ale Japonsko a USA jej nie sú celkom naklonené. Zmienili sme sa o nej, no nedošlo k hlbšej diskusii.“

Francúzsky premiér Nicolas Sarkozy:

O transakčnej dani: „Európa musí ukázať cestu pre transakčnú daň. Ukážeme túto cestu a dokážeme to… Je náročné dosiahnuť, aby sme všetci išli tým istým smerom. No aspoň, že koncept bol prijatý.“

O deficitoch: „Nemyslím si, že by sme hovorili o cieli… Je to menší záväzok ako sme si dali s našimi európskymi partnermi – 3 % do roku 2013. Niektorí chceli silnejšie záväzky, iní menšie, tak sme našli pragmatický kompromis. Napríklad, nejdeme žiadať od Španielska, Grécka a Portugalska, aby financovali významné podporné plány… Rovnako ako nebudeme žiadať od Číny, aby obmedzila svoje výdavky… Každá krajina môže dobrovoľne prispieť k udržateľnému plánu, ale nie je to kolektívny rozkaz pre celú G20, napríklad, Japonsko nespadá pod tento cieľ, čo považujem za správne.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová:

O deficitoch: „Je to veľmi ambiciózne a to, že všetky priemyselné krajiny prijali tento cieľ je úspech.“

O narábaní s o systémovo dôležitými inštitúciami v problémoch: „ Prijali sme veľa významných rozhodnutí, ako riešiť tento problém. Na jeseň v Soule rozhodneme ako postupovať ďalej.“