Gréci stopujú daňové úniky vo veľkom štýle

Zdroj: Phillip Ingham, www.creativecommons.org

Zdĺžení Gréci vymýšľajú kreatívne spôsoby ako nahnať do štátnej kasy každé euro, ktoré by tam podľa správnosti malo byť. Po krku ide novovytvorený úrad podozrivým boháčom. Využívajú na to helikoptéry, špicľovanie aj Google Earth.

V čase, keď sa naozaj nemožno spoliehať ani na oficiálne štatistiky o hospodárskych výsledkoch štátu, a o to menej na čestnosť daňových priznaní, siahajú Gréci po inovatívnych nástrojoch.

Prvým krokom na štátnej úrovni je, že Helénsky štatistický úrad by mal v budúcnosti byť zodpovedný jedine parlamentu, nie vláde a teda pracovať ako skutočne nezávislá vedecká inštitúcia imúnna voči manipulovaniu.

Pokiaľ ide o daňových poplatníkov, tým manipulácie tiež nie sú cudzie. Predpokladá sa, že objem daňových únikov v krajine je obrovský, pretože ako hovorí pre Spiegel Online jeden z nových viceprezidentov štatistického úradu Nikolaos Logothetis, „prakticky každý podvádza a prakticky každý sa vyhýba daniam“.

Od decembra minulého roku v Grécku funguje Úrad na vyšetrovanie finančných zločinov (SDOE). Pre Spiegel Online dáva jeho šéf základné porovnanie svedčiace o úspechoch.  Štát bol v júni minulého roku schopný zdokumentovať 506 prípadov daňových podvodov v sektore turizmu. „Viete koľko máme v júni 2010? 4340“, hovorí.  

Úrad ide po krku aj lekárom, o ktorých sa domnieva,  že sú najviac skorumpovaní. Len v máji odhalili u nich viac ako 4000 prípadov daňových únikov, v porovnaní s 24 v rovnakom čase minulý rok.

Metódy práce sú netradičné. Pracovníci úradu lietajú policajnými helikoptérami ponad rezidenčné štvrte a monitorujú majetky doktorov, právnikov, biznismenov, píše Spiegel Online. Takéto pozorovanie, ktoré snaživí vyšetrovatelia dopĺňali sledovaním Google Earth, napríklad odhalilo, že v tejto štvrti sa nenachádza 324 vonkajších bazénov, ako bolo nahlásených, ale viac ako 16 tisíc.

Okrem toho grécki „daňováci“ striehnu na parkoviskách pred nočnými klubmi a zaznamenávajú si značky najluxusnejších sedanov. Takýmto pracným spôsobom zdokumentovali prípady, že ľudia vlastniaci auto za 100 000 eur, v daňovom priznaní tvrdili, že majú príjem 10 000 eur ročne. Pôvodná nového úradu bola do konca roku vyzbierať aspoň 1,2 miliardy eur. Len za prvých šesť mesiacov tohto roka to bolo na uniknutých daniach a pokutách 1,8 miliardy eur.

Grécka vláda okrem naháňania daní, dane zvýšila a robí škrty vo verejnom sektore, tak ako žiada EÚ, MMF.

Štátnym úradníkom sa nepáči, že všetci doma aj v zahraniční hovoria, že ich je príliš veľa a sú príliš drahí. Jeden z lídrov odborov pre Spiegel Online hovorí, že 80 % úradníkov zarába medzi 700 a 1400 mesačne v čistom, čo podľa neho nie je žiadny nadštandard. Vláda v Aténach sa podujala po prvýkrát spočítať všetkých zamestnancov štátu – od učiteľov až po hasičov a vyšlo jej číslo 768 000.

Za oslňujúcimi číslami o znížení verejného dlhu k júnu 2010, na ktoré bola naviazaná ďalšia splátka sa ale skrýva hromadenie domáceho dlhu, upozorňuje Speigel Online. Vláda napríklad pozastavila vyplácanie dávky pri odchode do dôchodku štátnych úradníkov z fondu, do ktorého zamestnanci prispievali celý život. Dočasne stopla aj vyplácanie odstupného  bývalým zamestnancom privatizovaných aeroliniek Olympic a vracanie DPH-čky firmám.