Grécke a rumunské firmy našli daňový raj v Bulharsku

V súčasnosti v bulharskom obchodnom registri evidujú 272 rumunských firiem, ktoré v krajine odvádzajú dane. Ešte v roku 2006, rok pred vstupom Rumunska a Bulharska do EÚ, ich bolo len 33.

Ako informuje rumunský EurActiv dôvod je jednoduchý. Desaťpercentná bulharská korporátna daň v porovnaní so 16-percentnou v Bulharsku.

Avšak Bulharsko je oveľa väčším lákadlom pre grécke firmy. Minulý rok sa ich na bulharských daňových úradoch prihlásilo viac ako dve tisíc. Korporátna daň v Grécku je totiž 25 %.

Rumunské úrady predpokladajú, že firmy Bulharsko uprednostňujú nielen pre nižšiu daň, ale aj pre menšiu administratívnu záťaž pri zakladaní podnikov.

Experti zasa tvrdia, že dôvodom je bulharská makroekonomická stabilita a fakt, že národná mena je fixovaná na euro. Ďalším lákadlom pre investorov sú nízke platy a nájmy. Bulharský minister financií Simeon Djankov verí, že nepôjde o veľmi dlhodobý jav. Očakáva totiž, že v priebehu budúcich dvoch rokov príjmy v Bulharsku prevýšia rumunské.

Ako Djankov povedal pre televíziu bTV, hrubý národný dôchodok (HND) na obyvateľa v Bulharsku v súčasnosti dosahuje 43 %, kým v Rumunsku len o dve percentá viac – 45 %. Podľa údajov Svetovej banky, HND na obyvateľa v Bulharsku je 6423 dolárov ročne, v Rumunsku 7500 dolárov a v Grécku 29240 dolárov.