Grécko prešetrí podiel viny amerických bánk na tamojšej kríze

zdroj: flickr, autor: Daniel Schwabe

Krajina bude pravdepodobne prešetrovať americké investičné banky a ich rolu, ktorú zohrali pri gréckej dlhovej kríze. „V súčasnosti vedieme v Grécku, parlamentné vyšetrovanie ktoré preverí minulosť a pozrie sa na to, čo sa stalo zle a aké druhy postupov boli nesprávne,“ povedal Papandreou pre CNN a dodal: „Podobné vyšetrovania v súčasnosti prebiehajú aj v iných krajinách a v Spojených štátoch.“

Na otázku, či je možné, že grécke úrady podniknú proti bankám aj právne kroky, grécky premiér povedal: „Nevylúčil by som to ako jednu z možností… ale musíme dovoliť, aby sa proces pohol ďalej a s riešeniami prídeme až keď budeme mať výsledky vyšetrovania.“

V súčasnosti šesť hlavných bánk z Wall Street vyšetrujú aj americké úrady. Tie majú za úlohu zistiť, či schválne nezavádzali investorov.

Európska únia a Medzinárodný menový fond medzičasom schválili Grécku pôžičku vo výške 110 miliárd eur po tom, čo rizikové prirážky gréckych dlhopisov narástli na rekordné maximum a krajina už ďalej nedokázala splácať svoje záväzky.

Na oplátku musela tamojšia vláda prisľúbiť, že výrazne zníži verejné výdavky a zvýši dane tak, aby sa jej postupne podarilo dostať deficit zo súčasných 13 percent na eurozónou povolené tri percentá HDP.

Opatrenia vyvolali veľkú nevôľu verejnosti- tá sa pretavila aj do otvorených demonštrácií. Napriek tomu sa však podľa prieskumov väčšina Grékov domnieva, že záchranný balíček zo strany EÚ a MMF bol nevyhnutný. Vačšina tamojších obyvateľov však zo súčasnej situácie viní vládu a tvrdí, že negatívne dopady si odnesú obyčajní ľudia.

Papandreou však vyhlásil, že sa pokúsi situáciu napraviť. Dôkazom toho môže byť aj odvolanie gréckej ministerky pre turizmus a bývalej herečky Angely Gerekou. Tá rezignovala po tom, čo vyplynulo, že jej manžel, spevák v nočnom klube, dlhuje štátu na daniach viac ako päť miliónov eur, uvádza Financial Times.

Grécko má veľký problém s neplatičmi daní. Podľa Wall Street Journal pripraví únik na daniach domáce hospodárstvo až o 15 miliárd ročne a šedá ekonomika predstavuje až 25 percent celkového HDP krajiny.

(v spolupráci s Reuters)