Grécko sa pripravuje na ďalšie úsporné opatrenia

Zdroj: TASR/AP

Predstavitelia EÚ včera informovali, že Medzinárodný menový fond (MMF) požiadal Atény, aby zvýšili dane z predaja, obmedzili odmeny a na tri roky zmrazili platy vo verejnom sektore. „Chcú, aby Grécko znížilo deficit o 10 percentuálnych bodov v roku 2010 aj v roku 2011 […], aby si už v treťom roku záchranného programu mohlo požičiavať na finančných trhoch,“ uviedli nemenované zdroje.

Andreas Loverdos, grécky minister sociálnych vecí ohlásil dôchodkovú reformu. „Nemáme veľa miesta pre manévrovanie, chceme zachrániť krajinu pred kolapsom,“ povedal pre Financial Times. Zároveň pripustil, že medzi opatreniami je aj zrušenie trinásteho a štrnásteho platu štátnych zamestnancov.

Okolo 100 až 120 miliárd eur

Zástupcovia MMF, EÚ a Európskej centrálnej banky v Aténach rokujú o podmienkach pomoci a dúfajú, že ich uzavrú v priebehu najbližších dní, aby sa kríza nepreniesla aj na ďalšie nestabilné krajiny eurozóny. Podľa neoficiálnych informácií všetko by malo byť zrejmé v pondelok.

Nemeckí politici opakovane upozorňujú, že pomoc môže dosiahnuť 100 – 120 miliárd eur za celé tri roky. „Okamžité opatrenia budú silným mostom na prechod cez veľké zmeny a zabezpečenie života pre každého občana a dynamického rastu,“ vyhlásil grécky premiér Jorgos Papandreou. „Urobíme všetko čo bude treba na záchranu krajiny.“ Grékov síce ďalšie šetrenie neteší, no trhy na tieto vyhlásenia reagovali pozitívne.

Nemecko povoľuje

Na ohlásené úspory pozitívne reagujú aj Nemci, ktorí upúšťajú od svojho nekompromisného odmietavého stanoviska. Minister financií Wolfgang Schäuble včera vyhlásil, že neexistuje alternatíva k pomoci Aténam, pretože treba chrániť euro. „Musíme ísť týmto smerom. Nezachraňujeme Grécko, chránime menu.“

Okrem toho Nemcom záleží na tom, aby sa problémy nešírili aj do ďalších ohrozených členov eurozóny. „Chceme to obmedziť na Grécko,“ uviedol minister hospodárstva Rainer Bruederle.

Ekonómovia odhadujú, že ak nastane domino efekt, potom európske štáty budú čeliť problému v hodnote pol bilióna eur.

Gréci sú nespokojní

Podľa prieskumov verejnej mienky väčšina Grékov namieta proti účasti EÚ a MMF a dve tretiny sú presvedčené, že v krajine vypuknú nepokoje. Ilias Iliopoulos, generálny tajomník odborov pracovníkov vo verejnom sektore ADEDY sa stretol s premiérom, aby diskutovali o úsporných opatreniach.

„Postavili nás pred hotovú vec,“ sťažoval sa. „Bude to veľkou záťažou pre ľudí a ešte k tomu nespravodlivou.“ Odbory upozornili, že pripravujú štrajky.

„Je to katastrofa, Vláda prekročila všetky medze. Nemôžeme takto žiť,“ vyhlásila členka ADEDY Despina Spanouová. „Budeme bojovať proti týmto opatreniam všetkými silami, pretože ide o boj o prežitie.“ Polícia musela včera zasiahnuť slzným plynom proti protestujúcim pred ministerstvom financií.

EÚ je spomalená

Miera gréckej krízy bola zrejmá už pred niekoľkými týždňami, no lídri nedokázali dostatočne rýchlo reagovať. Viac úsilia vyvíjajú až teraz, keď sa už do problémov zamotáva aj Španielsko a Portugalsko. Portugalsko však vyhlásilo, že urýchli svoju stratégiu úspor a možno deficit tento rok zníži oveľa viac ako očakáva.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy trvá na tom, že jeho krajina a Nemecko pracujú v tandeme. „Sme dohodnutí a hospodársky plán pre Grécko je dôveryhodný,“ vyhlásil počas svojej návštevy v Číne. Nemeckí opoziční sociálni demokrati tvrdia, že podporujú pomoc Grécku, no chcú, aby sa zapojili aj banky.

Trichet sa dovoláva nových pravidiel

Prezident ECB Jean-Claude Trichet včera vyzval nielen k podpore Grécka, ale aj k zmene európskych fiškálnych pravidiel a oveľa intenzívnejšej náprave verejných financií, aby sa rýchlo navrátila stabilita. Bude to však veľmi ťažké, pretože podľa agentúry Moody’s štáty v nasledujúcich rokoch čaká len veľmi obmedzený rast.