Holanďania chcú zdaniť elektrinu z uhlia, firmy protestujú

Traja najväčší výrobcovia elektrickej energie v Holandsku vyzvali vyjednávačov kabinetu, aby zrušili plány opätovne zaviesť daň na elektrinu z uhlia.

Má ísť o jedno z environmentálnych opatrení v rámci rozsiahlejšej daňovej reformy, ktorej cieľom je znížiť vládny deficit v súlade s finančnými pravidlami EÚ. Koncom apríla tento krok odobril aj parlament.

Dňa 12. septembra v krajine prebehli parlamentné voľby a zatiaľ nie je jasná podoba zloženia novej vlády. Dohodu o daňovej reforme ale na jar podporili všetky parlamentné strany.

Následne 4. júna dočasná vláda predložila návrh novely daňového zákona, ktorým sa majú do rozpočtu pre rok 2013 implementovať viaceré opatrenia, ako napríklad zvýšenie DPH z 19 % na 21 % od 1. októbra 2012, obmedzenie nadmerných odpočtov úrokov súvisiacich s financovaním podielov vo firmách, odvod z platov zamestnancov s vysokým príjmom alebo zvýšenie odvodu z nadmerného odstupného.

Od roku 2013 by sa mala zrušiť súčasná výnimka z dane na uhlie, ktorá platila v prípade výroby elektriny z tejto suroviny. Z uhlia sa vyrába asi 20 % holandskej elektriny. Podľa politických predstaviteľov zdraženie produkcie elektriny z uhlia stimuluje firmy k tomu, aby viac využívali environmentálne šetrné a lacnejšie alternatívy.

To sa ale nepáči spoločnostiam RWE, GDF a E.ON, podľa ktorých je to krok späť a nepovedie k zníženiu emisií CO2. V liste, ktorý získala televízia Nos, varujú pred znížením konkurencieschopnosti Holandska a zvýšením dovozu elektriny z uhoľných elektrární v Nemecku a východnej Európy.

Firmy odmietajú aj plány vlády, podľa ktorých by mali elektrárne fixne stanovený podiel elektriny, ktorú musia vyrobiť z biomasy. Nové opatrenia podľa trojice energetikov ohrozia aj prebiehajúcu výstavbu nových tepelných elektrární Eemshaven a Maasvlakte. 

Balík environmentálnych zmien tiež upravuje štruktúru a zvyšuje sadzbu dane na zemný plyn. Spotrebná daň na tzv. červenú naftu má byť rovnaká ako pri bežnom dieseli. Naďalej sa bude platiť daň z vody z vodovodného potrubia a mýtne pre autá Eurovignette. Firmy investujúce do zelených projektov budú môcť ďalej využívať daňové zvýhodnenie.