Holanďania už nechcú platiť EÚ

Zdroj: Flickr

Znížnie holandského príspevku do spoločného európskeho rozpočtu o polovicu by podporilo 63 % opýtaných holandských občanov. Zistil to priskum The Maurice de Hond.

Taktiež 54 % uviedlo, že by znížilo príspevok, ktorý ich krajina vynakladá na rozvojovú pomoc a obmedzilo by benefity pre imigrantov. Viac ako polovica by ďalej zrušila príspevky, ktoré imigranti dostávajú na podporu integrácie a zakázali by počas prvých desiatich rokov pobytu imigranta v krajine aj iné verejené výdavky.  

Prieskum postojov verejnosti okrem iného ukázal, že Holanďania sú čoraz skeptickejší pokiaľ ide o povesť svojej multikultúrnej krajiny a jej úlohy v Európe.

Všetky štyri zo spomínaných opatrení sú súčasťou programu strany VDD v oblasti rozpočtu pre parlamentné voľby, ktoré sa budú konať 9. júna. VDD dávajú predvolebné prieskumy na druhé miesto.

V Európskom parlamente je VDD členom Aliancie liberálov a demokratov pre Európu (ALDE), federalistickej strany, ktorú vedie bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Volebným favoritom je Labouristická strana, ktorá minulý týždeň zverejnila svoj program. Z rovnakého prieskumu tiež vyšlo, že 57 % respondentov podporuje jej plány na okresanie armády.

Budúca vláda by mala okresať rozpočet o 20 miliárd eur aby vedela uržať jeho deficit pod 3 % HDP, ako to žiada Pakt stability a rastu.

Slušný volebný zisk očakáva aj Strana slobody Geerta Wildersa známa svojimi anti-imigračnými postojmi. K tomuto cieľu využíva rétoriku o zastavení imigrácie z nezápadných krajín a obmedzení rastúceho vplyvu moslimov na holandskú spoločnosť.

EurActiv/Reuters