Hospodárske riadenie rozdeľuje Nemcov

Nemecká kancelárka Angela Merkel

Po decembrovom summite európskych lídrov nemecká kancelárka Angela Merkelová ohlásila, že dôjde k posilneniu hospodárskeho riadenia, čo má pomôcť v boji proti kríze suverénnych dlhov. Avšak nemecký výraz, ktorý vo svojom vyjadrení použila, vyvolal medzi Nemcami kontroverzné reakcie.

Slovo „Wirtschaftsregierung“ (v zmysle hospodárskej vlády, správy) má oveľa silnejší význam, ako doteraz používané „Wirtschaftssteuerung“ (v zmysle hospodárskeho riadenia). Prvému výrazu sa v Berlíne dlho vyhýbali, keďže zahŕňa vytvorenie novej silnej inštitúcie v Bruseli a nie len jednoduchú koordináciu označovanú ako hospodárske riadenie.

Angela Merkelová však v rozhovore pre magazín Der Spiegel vysvetlila svoje chápanie slova „Wirtschaftsregierung“ rozdielne. Podľa nej takáto "vláda" už v podstate existuje vo forme Európskej rady, ktorá prijíma spoločné rozhodnutia na posilnenie kompetencie poučením sa z najlepších príkladov. O nástrojoch hospodárskeho riadenia ešte nepadlo konečné rozhodnutie, dohoda je očakávaná do júna 2011.

Podobný spor vznikol už na marcovom summite, kedy Francúzi presadzovali pojem „hospodárska správa (vláda)– economic government“. Podľa nich by to bol jasný signál, že EÚ je pripravená posunúť sa smerom k spoločnej európskej hospodárskej politike.

Súčasťou záverov sa nakoniec stal miernejší koncept – „hospodárske riadenie – economic governance“, ktorý presadzoval britský premiér Gordon Brown. Napriek tomu pojem „správa (vláda) – governance“ figurovala len v anglickej verzii záverov. Vo francúzskej bola uvedená presadzovaná „hospodárska správa (vláda) – gouvernment economique“.

Na mieste sú teda úvahy, či EÚ smeruje k harmonizácii daní, pracovného času, dôchodkového veku a či sú lídri schopní sa na týchto bodoch vôbec dohodnúť. Vplyvom dlhovej krízy v eurozóne je jasné, že menová únia nemôže fungovať bez spoločnej hospodárskej a fiškálnej politiky. Európska centrálna banka (ECB) vo Frankfurte je v neľahkej úlohe, keďže môže stanoviť len jednu úrokovú sadzbu pre úplne rozdielne ekonomiky.

Francúzi naznačili, že nebudú veľmi nadšení z toho ak učenie sa od najlepších znamená prejsť na nemecké praktiky. Ministerka hospodárstva Christine Lagardová vyzvala Nemecko, aby sa prispôsobilo situácii a bolo ohľaduplnejšie a nepodporovalo svoj export na úkor svojich susedov. To však Nemci nebudú chcieť akceptovať.

Hospodárske riadenie – dobrý či zlý nápad?

Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle tvrdí, že hospodárske riadenie ako nástroj prevencie budúcich kríz nie je dobrým nápadom a očakáva, že celý koncept stroskotá. Podľa neho len obhajuje spoločné makroekonomické ciele a požaduje, aby ostatné členské štáty nasledovali nemeckú kultúru fiškálnej stability.

Naopak, minister financií Wolfgang Schäuble obhajuje hospodárske riadenie a poukazuje na to, že Helmut Kohl  už v roku 1991 upozornil, že koordinácia je potrebná na podporu spoločnej meny. Na druhej strane je proti vytvoreniu európskeho superštátu.

Posilnená spolupráca?

V rámci hľadania kompromisu ministerka Lagardová navrhla posilnenú spoluprácu medzi členskými štátmi eurozóny a tiež tými, ktoré v blízkej budúcnosti chcú euro prijať. Argumentuje tým, že napríklad Briti spoločnú menu nechcú. Ako už naznačil britský premiér David Cameron, presun moci na Brusel by si vyžadoval referendum.

Berlín však chce, aby sa pridali všetky členské štáty, čo však bude viesť k okresaniu pravidiel hospodárskeho riadenia tak, aby s nimi boli ochotné súhlasiť.

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a jeho pracovná skupina zameraná na hospodárske riadenie, predložili svoje odporúčania v októbri 2010. Podporili v nich stanovisko Nemecka, ktoré požaduje posilnenie Paktu stability a rastu a väčšiu fiškálnu disciplínu

Pokiaľ ide o konkurencieschopnosť, správa pracovnej skupiny vyzýva k zmenám vo všetkých členských štátoch vrátane Nemecka. A stanovisko Nemcov je jasné: najslabší musia, čo najskôr dobehnúť tých najsilnejších.