Írska korporátna daň je pod paľbou

Zdroj: Flickr

Krajiny eurozóny tlačia na Írsko, aby zvýšilo svoju 12,5-percentnú korporátnu daň. Dublin odoláva, tvrdí, že je kľúčová pre zahraničné investície. Vicepremiérka  Mary Coughlanová v národnom parlamente vyhlásila, že o dani sa jednoducho nebude diskutovať. Jej slová potvrdil aj minister pre európske záležitosti Dick Roche.

„V zákulisí prebehlo v uplynulých dňoch pár zbytočných rozhovorov o našej korporátnej dani. Aký by malo zmysel zničiť jeden z hlavných zdrojov rastu?“ vyhlásil pre televíziu BBC. Jej výška sa nepáči najmä Britom a Nemcom.
 
Tím zložený zo zástupcov Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu včera dorazil do Dublinu, aby s vládou prediskutoval možný záchranný balík. „Hovoríme o významnej pôžičke – desiatkach miliárd eur,“ vyhlásil guvernér Írskej národnej banky Patrick Honohan, pričom potvrdil, že od apríla z bankového sektora krajiny zaznamenali obrovský únik kapitálu.

Minister financií Brian Lenihan uviedol, že diskusie budú pokračovať aj budúci týždeň, no Dublin ešte nedospel do štádia, že by musel požiadať o pôžičku. Podľa neho sa teraz hovorí o zabezpečení záchranného kapitálu na podporu Írska.

Okrem toho vysvetlil, že MMF ani EÚ nebudú zasahovať do rozpočtových opatrení, a to aj napriek tomu, že európske pravidlá podmieňujú podporné programy prísnym plánom rozpočtovej konsolidácie.

V snahe upokojiť sporiteľov vláda rozhodla o predĺžení neobmedzenej garancie do konca budúceho roka, teda o 6 mesiacov dlhšie ako pôvodne plánovala. Írske banky zažili vlnu úniku korporátnych klientov a čoraz ťažšie získavajú úvery od iných komerčných bánk a sú teda takmer úplne závislé od prostriedkov z Írskej národnej banky a Európskej centrálnej banky.

Po desiatich dňoch strát sa európske trhy upokojili a euro opäť posilnilo vplyvom očakávaní, že Írsko po Grécku bude druhou krajinou eurozóny, ktorá využije pomoc od EÚ a MMF. Okrem toho klesli aj rizikové prirážky na írske, portugalské a grécke dlhopisy.

Agentúra Fitch, ktorá Írsko hodnotí A+ s negatívnym výhľadom informovala, že svoje hodnotenie v najbližších dňoch prehodnotí podľa vývoja situácie. Neistota podľa agentúry stále panuje najmä pokiaľ ide o ďalšie možné straty bankového sektora, vrátane z úverov na bývanie.

(EurActiv/Reuters)