Írsko: Komisia v prípade Apple prekračuje právomoci

dane, daňové úľavy, Apple

(zdroj: Maurizio Zanetti/Flickr)

Na začiatku septembra sa Írska vláda rozhodla pridať k odvolaniu americkej spoločnosti Apple voči doplatku 13 miliárd eur. Íri s rozhodnutím Európskej komisie nesúhlasia.

„Komisia prekračuje svoje právomoci a narúša národnú daňovú suverenitu,“ píše sa v trojstranovom stanovisku, ktoré dnes zverejnilo írske ministerstvo financií.

Brusel vraj nepochopil fakty ani írske právo. „Komisia nemá kompetencie na to, aby členským štátom určovala geografické zameranie a rozsah jurisdikcie,“ tvrdí vládny dokument.

Dublin uviedol celkom 8 argumentov, ktorými oponuje. Tvrdí napríklad, že sa v prípade Apple nejednalo o zvýhodnenie voči iným spoločnostiam, ale o „normálne“ zdaňovanie.

Dôležitým bodom v stanovisku je to, že Komisia nadhodnotila zisky pobočiek Apple Operations Europe (AOE) a Apple Sales International (ASI).

Rozhodnutia, ktoré vplývali na ich chod, sa diali v Spojených štátoch. Tam náležia aj zisky z použitia duševného vlastníctva, a preto sa na ne nemala vzťahovať daňová povinnosť. Írska vláda namietla aj procedurálne chyby počas vyšetrovania.

Prípad vyšetrovala Komisia od roku 2014. V auguste uviedla, že Íri porušili pravidlá EÚ o štátnej pomoci tým, že Apple selektívne zvýhodnili.

Firma vďaka tomu dokázala stlačiť daňovú sadzbu zo svojich ziskov v rámci únie na 1 % v roku 2003 a postupne až na 0,005 % v roku 2014. Poslúžiť na to malo ústredie, ktoré však existovalo iba na papieri. Počas dvoch dekád takto Apple zaplatil na daniach o 13 miliárd eur menej.

Čítajte viac: Apple platil v Írsku nižšie dane. Doplatiť má 13 miliárd eur

Doplatenie dane nie je pokutou, tie v rámci európskych pravidiel o štátnej pomoci neexistujú.

Technologické spoločnosti ako Apple v Írsku zamestnávajú asi 10 % pracujúcich. Apple je najväčším súkromným zamestnávateľov v Corku, druhom najväčšom meste v krajine. Do ostrovnej ekonomiky každoročne privedie 19 miliárd eur.

Britský denník Guardian upozornil, že írska korporátna daň 12,5 % je spoločne s bulharskou a cyperskou najnižšia v Európskej únii. Európsky priemer je asi dvojnásobný.