Írsko stále nechce 13 miliárd od Apple

Vestagerova apple irsko

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová z Dánska s predsedom EK Jean-Claude Junckerom. FOTO TASR/AP

Komisárka Európskej únie (EÚ) pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová naďalej požaduje od Írska, aby vybralo od amerického koncernu Apple 13 miliárd eur.

Pohľad Komisie bola včera odkomunikovať priamo v Dubline, kde sa stretla s tamojšími politikmi.

Írsko totiž podľa rozhodnutia Európskej komisie (EK) z vlaňajšieho augusta poskytlo Apple neoprávnenú štátnu pomoc vo forme úľavy na daniach, ktoré má teraz vymôcť späť aj s úrokmi.

Podľa Vestagerovej je úlohou Írska, aby vybralo dane, ktoré EK prikázala Apple doplatiť, keďže podľa komisie Írsko porušilo pravidlá EÚ o poskytovaní štátnej pomoci tým, že americkému koncernu znížilo dane a poskytlo mu neférovú konkurenčnú výhodu.

Termín uplynul

EK dala koncom augusta 2016 Írsku na vybratie daní štyri mesiace. Vestagerová upozornila, že ešte sa tak nestalo, pričom daný termín (3. január) už uplynul. Komisárka však uznala, že vzhľadom na výšku sumy ide o komplikovanú vec, ktorá môže trvať o niečo dlhšie.

Apple aj Írsko protestujú proti rozhodnutiu EK. Írsko tvrdí, že EK nerozumie jeho daňovej legislatíve a že neoprávnene zasahuje do právomoci írskeho daňového úradu. Prípadný právny spor, ktorý by sa mohol dostať až pred Európsky súdny dvor, by zrejme trval roky. Vestagerová upozornila, že aj napriek sporom Írsko musí nedoplatok najprv vybrať a do verdiktu ho držať na špeciálnom účte.

Apple nemení svoj postoj, ktorý sa opiera o tvrdenie, že rozhodnutie Komisie je retroaktívne a nezohľadňuje írsku a americkú daňovú legislatívu.

Írsko má najnižšiu korporátnu daň v EÚ – 12,5 %.