Jedenásť krajín môže zaviesť transakčnú daň

Rada ECOFIN, Zdroj: Rada EÚ

Ministri financií členských štátov EÚ včera (22. januára 2013) rozhodli, že jedenásť krajín môže zaviesť daň z finančných transakcií. Vzhľadom na nedostatočnú podporu bolo už od leta jasné, že ju nebude možné uvaliť na celoeurópskej úrovni.

Avšak, keď chce minimálne deväť krajín prehĺbiť integráciu v určitej oblasti, môže využiť inštitút posilnenej spolupráce. S týmto postupom musí súhlasiť kvalifikovaná väčšina členských štátov. Doteraz ho krajiny využili dvakrát a to pri cezhraničných rozvodoch a spoločnom patente.

Vôľu zaviesť daň nakoniec prejavilo Belgicko, Nemecko, Estónsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Slovensko a Slovinsko. Pri hlasovaní o schválení ich posilnenej spolupráce sa zdržali Veľká Británia, Česká republika, Malta a Luxembursko.

Európska komisia vo februári predloží návrh, v ktorom definuje podstatu posilnenej spolupráce. S tou budú musieť súhlasiť všetky zapojené krajiny. Detaily transakčnej dane sa budú odvíjať od návrhu z roku 2011. Ten stanovil minimálnu sadzbu dane na úrovni 0,1 % zo všetkých transakcií. Na deriváty by sa vzťahovalo 0,01 % zo zdaňovanej sumy. Konečné nastavenie je stále otvorené.

Ako podľa TASR povedal slovenský minister financií Peter Kažimír, cieľom Slovenska je, aby sa daň nastavila tak, aby nezhoršila konkurencieschopnosť finančného sektora.

"Dnes sa táto daň z hľadiska procesného postupu dostala do ďalšieho kola. Z hľadiska nášho záujmu je stále snaha, aby sme pripravili taký typ dane, ktorý nezhorší konkurencieschopnosť nášho finančného sektora a ani nebude predstavovať nejaké dodatočné zaťaženie, ktoré by sa následne mohlo prenášať na klientov. Voči tomu sa musíme brániť," zdôraznil Kažimír.

Ako ďalej uviedol, o zavedení transakčnej dane okrem spomínaných jedenástich krajín stále uvažujú aj Poľsko a Holandsko. Obe čakajú na konkrétnu podobu návrhu z dielne Komisie.

Komisár zodpovedný za oblasť daní Algridas Šemeta uviedol, že ak sa vlády dohodnú rýchlo, tak by mohla začať platiť od januára 2014. Otázne však napríklad stále je, kam budú smerovať výnosy dane. V hre je európsky rozpočet či rozvojová pomoc.

Sektoru sa iniciatíva nepozdáva. Lobingová skupina AFME, ktorá zastupuje najväčšie svetové banky vyhlásila, že daň podlomí hospodársky rast a pracovný trh v čase, keď Európa zápasí s rekordnou nezamestnanosťou.

(EurActiv/TASR)