Komisár Füle: Nové ukrajinské zákony sú „šokujúce“

Podporovatelia prezidenta Viktora Janukovyča vo štvrtok presadili v parlamente rozsiahlu zmenu zákona, ktorá má obmedziť protivládne protesty. To vyvolalo pobúrenie v radoch opozície a opätovné zvýšenie napätia na uliciach.

Zákony, ktoré navrhla Janukovyčova Strana regiónov sú značne inšpirované ruskou legislatívou. Podľa nich budú zahraničné mimovládne organizácie považované za „cudzých agentov“ a budú odvádzať daň zo zisku.

Nové zákony, ktoré stále čakajú na podpis prezidenta Janukovyča, zakážu akúkoľvek neoprávnenú inštaláciu stanov, pódií alebo zvukových zosilňovačov na verejných miestach. Pokuta za porušenie má dosiahnuť 723 eur alebo 15 dní vo väzbe.

Ľudom a organizáciám, ktoré pre takéto konanie poskytujú svoje zariadenia, bude udelený peňažný trest do výšky 937 eur alebo odňatie slobody na 10 dní.

Nová právna úprava, ktorú má v anglickom znení EurActiv k dispozícii, zrejme pripravuje pôdu na ukončenie verejných protestov, ktoré sa konajú v hlavnom meste Kyjeve a niektorých ďalších mestách od novembra.

Európsky komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle v rozhovore pre ukrajinskú spravodajskú agentúru Interfax povedal, že prijatá legislatíva bude mať následky na vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou.

„Som v šoku, je to hlboké sklamanie vidieť taký odklon z európskej cesty Ukrajiny“, uviedol komisár a dodal: „Rozhodnutie prijaté Najvyššou radou je nerešpektovaním základných demokratických princípov, nielenže vyvoláva obavy o stav demokracie a budúcnosť Ukrajiny, ale bude mať tiež dôsledky pre partnerstvo medzi EÚ a Ukrajinou.“

„Mám predovšetkým obavy o dopad na občanov Ukrajiny, ktorí s týmito právnymi predpismi riskujú obmedzovanie svojich základných slobôd“, uviedol Füle.

Hoci sa počty protestujúcich postupne zmenšovali, niekoľko stoviek ľudí sa stále táborilo na kyjevskom hlavnom námestí alebo obsadilo verejné budovy. V nedeľu v Kyjeve proti Janukovyčovi demonštrovalo najmenej 50 000 ľudí.

Rozhodnutia parlamentu a následný zákaz protestov posilnili obavy opozície z hroziaceho policajného zákroku.

Podľa opozičného lídra Vitalija Klička boli Ukrajinci zbavení občianskych práv a slobôd. „Podľa týchto zákonov je státie na námestí zakázané, stavanie stanov je zakázané, hovoriť o skorumpovaných sudcoch je zakázané“, povedal možný prezidentský kandidát Kličko.

Svoje znepokojenie vyjadrila v písomnom vyhlásení aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. „Som mimoriadne znepokojená zmenami občianskeho súdneho poriadku, ktoré obmedzujú právo na zhromažďovanie a na slobodu prejavu a sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny.“ Podľa Ashtonovej sú zmeny „poľutovaniahodné” a neprispievajú k hľadaniu politického riešenia.

Americké ministerstvo zahraničia vyjadrilo „vážne pochybnosti o schopnosti Ukrajiny plniť demokratické normy“. Podľa hovorkyne Jen Psakiovej „skutočná demokracia nemôže fungovať bez dialógu a kompromisu“.

Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) označil nové represívne zákony za „ruskú“ cestu. Podľa neho by sa ku kritike ukrajinského prezidenta a vlády mala pridať aj slovenská vláda.

„Teraz je dôležité naliehať na ukrajinských politikov, aby od týchto opatrení odstúpili a neuchýlili sa k násiliu. Ukrajincom zase musíme vyjadriť solidaritu“, povedal slovenský europoslanec. Kukan taktiež spochybnil proces hlasovania a dodal, že: „Môžu zakázať demonštrácie, ale nezakážu nespokojnosť ľudí.“

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák bezprostredne po schválení kontroverzných zákonov v ukrajinskom parlamente vyjadril na Twitteri rozčarovanie.

"Nie je to cesta na dosiahnutie zmierenia a nájdenie východiska zo súčasnej politickej krízy na Ukrajine. Slovenská republika si praje, aby Ukrajina nezišla z cesty, ktorá ju približuje k užšej spolupráci a partnerstvu s EÚ a aby sa nedostala do izolácie. Ukrajina je susednou krajinou a máme záujem, aby bola demokratickou a prosperujúcou a aby sa naša vzájomná spolupráca dobre rozvíjala", uviedlo MZVaEZ v stanovisku.