Komisia kritizuje praktiky agresívneho daňového plánovania v siedmich štátoch Únie

Eurokomisár Pierre Moscovici počas stredajšej prezentácie správy v rámi európskeho semestra [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Komisia vôbec prvýkrát verejne prstom ukázala na Belgicko, Cyprus, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko a Maltu.

Európska komisia v stredu vôbec prvýkrát upozornila na agresívne daňové plánovanie, ktoré sa týka siedmich členských krajín EÚ. Mená jednotlivých krajín spomenul eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v rámci tzv. európskeho semestra – analýzy hospodárskej a sociálnej situácie v členských štátoch Únie.

Moscovici pred novinármi spresnil, že Belgicko, Cyprus, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko a Malta využívajú postupy, „o ktorých vieme, že majú potenciál narušiť férovosť a rovnaké podmienky na našom vnútornom trhu a zvyšujú zaťaženie európskych daňových poplatníkov“.

Moscovici odmietol, že by niektorá z týchto krajín bola daňovým rajom. Komisia však podľa neho má povinnosť vytvoriť také podmienky, ktoré znemožnia krajinám pokračovať v politikách podkopávajúcich dôveryhodnosť EÚ.

„Musíme zaistiť, aby sa férový systém daní stal normou, normou bez výnimiek či už v vnútri Únie alebo za jej hranicami,“ dodal francúzsky eurokomisár.

Pripomenul, že správy týkajúce sa uvedených krajín, sú založené na dôkladnom preskúmaní ich daňových pravidiel a ďalších relevantných ekonomických ukazovateľov.

„Oceňujeme kroky, ktoré niektoré z týchto členských štátov nedávno prijali, aby prispôsobili svoj daňový model,“ uviedol Moscovici. Dodal, že sa pravidelne stretáva s ministrami z týchto krajín a má možnosť prerokovať ich vnútroštátne opatrenia a zhodnotiť dosiahnutý pokrok.

Podľa jeho slov treba zabezpečiť, aby sa spravodlivé zdaňovanie stalo pravidlom – a to bez výnimiek – v rámci EÚ a aj mimo nej. V tejto súvislosti privítal iniciatívu Rady EÚ zverejniť záväzky o zlepšení daňových systémov zo strany štátov mimo EÚ, ktoré sú na takzvanom „sivom zozname“. Ide o osobitnú kategóriu daňových jurisdikcií, ktoré podliehajú prísnemu monitorovaniu zo strany EÚ.

„Nemyslím si, že by úlohou Európskej únie malo byť ukazovanie na niektoré krajiny a stavanie ich proti ostatným krajinám,“ zareagoval na slová Moscoviciho luxemburský premiér Xavier Bettel.

Spokojnosť europoslancov

Postoj EK – menovať problémové daňové krajiny Únie – našiel priaznivú odozvu aj medzi členmi  Európskeho parlamentu.

„Európska komisia konečne uznáva aj úlohu krajín EÚ pri uľahčovaní daňových únikov. Veľkí páchatelia nie sú len vzdialené tropické destinácie ako Panama a Bermudy. Už dlho sme hovorili, že EÚ si musí pozametať na vlastnom dvore, ak ide o vážne porušenia daňovej spravodlivosti,“ uviedol nemecký europoslanec Sven Giegold z Výboru pre hospodárske a menové záležitosti.

Europoslanci chcú daniť digitálne spoločnosti na základe množstva získaných dát

Europoslanci chcú do smernice o jednotnom konsolidovanom základe dane zahrnúť aj otázku zdaňovania firiem poskytujúcich digitálne služby.

Giegold, ktorý je zástupcom frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia v EP, dodal, že tým, že eurokomisia „pomenovala a zahanbila“ najhorších „páchateľov“ zvnútra EÚ, napravila “obrovskú chybu”, ktorú Rada EÚ (ministri členských štátov) urobila, keď z čierneho zoznamu daňových rajov vylúčila členské krajiny EÚ.

Poslanec zároveň upozornil, že aj táto situácia poukazuje na potrebu prijatia spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb (CCCTB). Znamená to jednotný súbor pravidiel zdaňovania ziskov, čo ukáže, kde majú firmy skutočnú hospodársku činnosť.

Poslanci EP budú hlasovať o svojom stanovisku voči CCCTB na budúci týždeň počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.