Komisia predložila opatrenia pre daňovú transparentnosť

Zdroj: TASR/AP

Európska komisia predložila v stredu balík opatrení v oblasti daňovej transparentnosti ako súčasť svojho programu boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnických osôb a škodlivej daňovej súťaži v EÚ. Je to prvý výrazný krok Bruselu po minuloročnom odhalení kauzy LuxLeaks, ktorej čelil nový predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker len niekoľko dní po nástúpe do funkcie.

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) vtedy zverejnilo informácie, že v čase, keď bol Juncker premiérom Luxemburska, veľké národné spoločnosti uzatvárali s krajinou tajné dohody, aby znižovali svoje daňové základy. Cez Luxembursko mali odkloniť stovky miliárd dolárov, čím na daniach ušetrili miliardy dolárov.

Podľa podpredsedu Komisie pre euro a sociálny dialóg Valdisa Dombrovskisa musí každý platiť svoj spravodlivý podiel dane, pričom pre nadnárodné spoločnosti to platí rovnako ako pre všetkých ostatných.

„Na základe návrhu o automatickej výmene informácií by daňové úrady mohli lepšie identifikovať daňové medzery alebo duplicitu dane medzi členskými štátmi. V nasledujúcich mesiacoch navrhneme konkrétne opatrenia zamerané na odstraňovanie takýchto medzier či presahov,“ povedal v stredu Dombrovskis.

„Zhovievavosť voči spoločnostiam, ktoré sa vyhýbajú plateniu svojho spravodlivého podielu dane, a voči režimom, ktoré im to umožňujú, klesla na nulu,“ vyhlásil komisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici.

Kritici však tvrdia, že plán Komisie je vo svojom rozsahu príliš úzky na to, aby vyriešil problém vyhýbania sa daňovým povinnostiam.

„Aj keď je tento balíček reakciou na kauzu LuxLeaks, problém rieši len čiastočne,“ povedal Koen Roovers z  Financial Transparency Coalition. „Viac ako 150 firiem zainteresovaných v kauze bolo spojených s USA. Budú jednoducho mimo záväzkov tohto návrhu,“ dodal.

Kritikom návrhu sa tiež nepozdáva fakt, že pripravované opatrenie ostane skryté pred očami verejnosti. Dostupné bude len pre daňové úrady. „Nie je to daňová transparentnosť alebo daňová spravodlivosť. Stále je to zahalené rúškom tajomstva,“ tvrdí Maria Rydingová zo združenia European Network on Debt and Development (eurodad).

Automatická výmena informácií

Kľúčovým prvkom balíka je návrh na zavedenie automatickej výmeny informácií o záväzných daňových stanoviskách medzi členskými štátmi. V súčasnosti si členské štáty vymieňajú málo takýchto informácií. O tom, či by stanovisko mohlo byť relevantné pre inú krajinu v EÚ rozhoduje členský štát.

V dôsledku toho členské štáty často nevedia o cezhraničných záväzných daňových stanoviskách vydaných v iných štátoch EÚ, ktoré môžu mať vplyv na ich vlastné základy dane. Niektoré spoločnosti zneužívajú nedostatočnú transparentnosť v oblasti záväzných daňových stanovísk a umelo znižujú svoje daňové odvody.

Komisia preto navrhuje, aby sa priestor na voľné rozhodovanie a výklad odstránil. Členské štáty budú mať po novom povinnosť automaticky si vymieňať informácie o svojich záväzných daňových stanoviskách.

EK navrhuje stanovenie prísneho harmonogramu, podľa ktorého budú musieť vnútroštátne daňové úrady poslať každé tri mesiace krátku správu všetkým ostatným členským štátom o všetkých cezhraničných záväzných daňových stanoviskách, ktoré vydali. Členské štáty potom budú mať možnosť požiadať o podrobnejšie informácie o konkrétnom záväznom daňovom stanovisku.

V stredu zverejnený balík opatrení obsahuje aj oznámenie, v ktorom je predstavených niekoľko ďalších iniciatív pre napredovanie v plnení programu v oblasti daňovej transparentnosti v EÚ.  Týmito opatreniami sú posúdenie prípadných nových požiadaviek transparentnosti pre nadnárodné spoločnosti, revízia kódexu správania pri zdaňovaní podnikov, vyčíslenie rozsahu daňových únikov a vyhýbania sa daňovým povinnostiam a tiež zrušenie smernice o zdaňovaní príjmu z úspor.

EurActiv.com/TASR