Komisii v boji proti pitiu alkoholu vyhovujú vyššie dane

Zdroj: Bill Stilwell, www.creativecommons.org

Britská vláda včera (27. marca 2012) navrhla stanoviť minimálnu cenu za jednotku alkoholu v Anglicku a Walese na 40 pencí. Pre ilustráciu fľaša vína predstavuje 10 jednotiek. Londýn chce takto obmedziť nárazové nadmerné pitie alkoholu v krajine. Podobným návrhom sa už zaoberá aj Škótsko.

Ak prejde, predajcovia nebudú môcť ponúkať alkohol za nižšiu ako stanovenú cenu. Producenti alkoholických nápojov však avizovali, že sa proti návrhu obrátia na súd, pre podozrenie z ohrozenia hospodárskej súťaže.

Komisia plánuje prehodnotiť svoju politiku v oblasti alkoholu

Podľa hovorcu Komisie, exekutíva plánuje svoju stratégiu v oblasti alkoholických nápojov prehodnotiť koncom tohto roka. „Z pohľadu európskej daňovej politiky Komisia verí, že minimálna daňová sadzba je vhodnejšia ako stanovenie najnižšej ceny alkoholu.“

Minimálna sadzba spotrebnej dane podľa exekutívy z pohľadu trhu dáva všetky produkty na jednotnú štartovaciu pozíciu, kým minimálne ceny môžu zvýšiť ziskovú maržu produktov s najnižšími nákladmi na produkciu. Hovorca zároveň dodal, že zdražovanie alkoholu je len jedným z možných opatrení proti škodlivým dôsledkom pitia alkoholu.

Cenové opatrenia by z pohľadu Komisie mali byť súčasťou komplexného prístupu  k alkoholovej závislosti a mali by spadať výhradne pod kompetencie národných štátov.

Opatrenia britskej vlády sú súčasťou všeobecnej stratégie zameranej na alkohol, ktorej cieľom je „zmeniť kultúru pitia z nadmernej na zodpovednú“. Zároveň chce „zmeniť mylnú predstavu, že pitie alkoholu je bezvýhradným právom“.

Londýn sa odvoláva na to, že spotreba alkoholu sa od 50-ych rokov minulého storočia zdvojnásobila. V súčasnosti 10 miliónov dospelých Britov pije viac ako by malo.

„Nárazové pitie nie je len okrajovou záležitosťou, ale zodpovedá za polovicu spotrebovaného alkoholu v tejto krajine. Zločiny a násilie, ku ktorým to vedie, zaťažujú zdroje našich nemocníc, spôsobujú zmätok v uliciach a šíria strach v našich komunitách,“ zdôraznil premiér David Cameron.

Ceny alkoholických výrobkov sa v blízkom čase zrejme zmenia aj na Slovensku. Nová vláda Roberta Fica totiž avizovala zvýšenie spotrebnej dane z alkoholu.