Krajiny EÚ nechcú byť na šedej listine

OECD zverejnila tri listiny krajín, ktoré ešte nie sú naplno synchronizované s jej pravidlami. Na čiernej listine sú krajiny, ktoré neurobili žiadny pokrok v snahe o splnenie štandárd OECD súvisiacich s transparentnosťou daňových informácií. Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a tri spomínané členské krajiny EÚ zaradili do šedej skupiny, kde figuruju štáty, ktoré sú v procese implementácie štandárd.

Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine a dokument označil ako napísaný narýchlo. Podobné stanovisko zaujal aj belgický šéf rezortu financií Didier Reynders, ktorý na neformálnom stretnutí ministrov financií (4. apríla) v Prahe neskrýval sklamanie. Nepáči sa im najmä fakt, že krajiny zaradili na zoznam, kde figurujú aj daňové raje.

Rakúsky minister Josef Proell zdôraznil, že plánované zmeny nebudú príliš zasahovať do pravidiel o bankovom pravidle. Rakúsko prisľúbilo väčšiu transparentnosť a výmenu informácií v prípade podozrenia z únikov.

Najprudšie reagovalo Švajčiarsko. Minister Hans-Rudolf Merz listinu skomentoval slovami: „Švajčiarsko nie je daňovým rajom a vždy si plní svoje povinnosti a je pripravené viesť dialóg.“ Podľa švajčiarskeho ministra financií je najväčším sklamaním fakt, že jeho krajina stála pri zrode OECD a nikdy nebola zahrnutá do podobných zoznamov.

Členské krajiny EÚ, ktoré síce na zozname nie sú, nezdieľajú rozhorčenie svojich partnerov. Francúzska ministerka financií Christine Lagardová luxemburského premiéra nepodporila, pričom vyhlásila, že je nepochopiteľné, že protestuje voči daňovej transparentnosti.

Lagardová navrhuje, aby boli vytvorené sankcie aj proti firmám, ktoré pokračujú v operovaní v rámci nespolupracujúcich centier. Zdôraznila pritom, že sankcie by nemali ovplyvniť úverový tok, no mali by zahŕňať navýšenie kapitálových požiadaviek týchto spoločností.