Lichtenštajnsko a Luxembursko sa snažia o daňovú dohodu

Lídri krajín skupiny G20 sa na aprílovom summite v Londýne zaviazali k prísnejšiemu postupu voči daňovým rajom a v daňových otázkach nespolupracujúcim jurisdikciám. OECD začiatkom apríla zverejnila čiernu, šedú a bielu listinu krajín podľa toho nakoľko sú synchronizované s jej daňovými pravidlami. Tie vyvolali vlnu nespokojnosti medzi viacerými členskými štátmi EÚ, ktoré nechcú na zoznamoch figurovať.

Napríklad Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine krajín, ktoré ešte úplne nespĺňajú daňové štandardy OECD a dokument označil ako napísaný narýchlo.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück nedávno vyvolal rozruch, keď z daňového hľadiska prirovnal Švajčiarsko, Luxembursko, Rakúsko a Lichtenštajnsko k africkému štátu Burkina Faso. Luxemburskí lídri o jeho rétorike vyhlásili, že má „krčmovú úroveň“.

Pre svetové veľmoci sú drobné štátiky tŕňom v oku najmä pre ich pravidlá o daňovom tajomstve. Monarchie sa však intenzívne snažia zbaviť nálepky „daňový raj“ a minulý piatok oznámili, že pripravujú daňovú legislatívu, vďaka ktorej by sa mali dostať na bielu listinu OECD.

„Týmito krokmi v ústrety k dohodám o dvojitom zdanení, dokazujeme, že dokážeme rýchlo reagovať a implementovať svoje záväzky,“ cituje agentúra AFP prejav lichtenštajnského premiéra Klausa Tschuetschera počas jeho návštevy u svojho luxemburského kolegu Jeana-Clauda Junckera.

Vláda kniežatstva sa ešte 12. marca zaviazala k zmierneniu svojho legendárneho bankového tajomstva a prijať daňové štandardy OECD. Jednou z požiadaviek je aj podpísanie viacerých bilaterálnych dohôd s inými krajinami, ktoré ich zaviažu k výmene bankových informácií pre daňové účely. Lichtenštajnský premiér si je istý, že sa mu podarí dohodnúť sa so všetkými štátmi EÚ.