Lichtenštajnsko zmierni pravidlo o bankovom tajomstve

Krajina k tomuto kroku pristupuje pred blížiacim sa aprílovým summitom skupiny G20 v Londýne, kde lídri rozhodnú o spôsobe ako bojovať proti daňovým rajom. Kniežatstvo sa zároveň snaží o to, aby bolo vyškrtnuté z čiernej listiny OECD. Z európskych krajín je na zozname nespolupracujúcich finančných centier aj Andorra a Monako.

„Nie je prekvapením, že sa najprv zaoberajú takou malou krajinou ako je Lichtenštajnsko,“ povedal Nicolas Michellod, analytik spoločnosti Celent pričom pripomenul tlak zo strany USA, ktorý vyvíjajú na Švajčiarsko, no zdôraznil, že bude zaujímavé sledovať ako sa Európske únia vysporiada s členskými štátmi ako Luxembursko a Rakúsko.

Francúzsko a Nemecko, členovia skupiny G20, minulý týždeň navrhli nové kroky proti nespolupracujúcim daňovým centrám a vyzvali k prehodnoteniu kritérií a vytvoreniu nového zoznamu, kde by zapísali aj Švajčiarsko. Podľa správy OECD z roku 2008 Švajčiarsko, Rakúsko, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Panama či Singapur a mnohé ďalšie označila za krajiny s neželaným efektom pravidla o bankovom tajomstve. Odhaduje sa, že v daňových rajoch je „skrytých“ 11 biliónov USD.

Žiadne ďalšie zneužívanie dôvernosti

Lichtenštajnsko, ktorého banky spravujú 165 miliárd dolárov aktív, v decembri súhlasilo, že s USA bude zdieľať informácie o daňových únikoch a vyhlásilo, že je v tejto oblasti pripravené diskutovať o užšej spolupráci s Európskou úniou. „Naše bankové tajomstvo vždy slúžilo na zaistenie legitímnej ochrany súkromia obyvateľov, ktoré si udržíme,“ povedal lichtenštajnský premiér Otmar Hasler.

„Touto deklaráciou chceme ujasniť, že dôvernosť údajov o klientoch bánk, nesmie byť v budúcnosti zneužitá na páchanie zločinov s daňami,“ dodal Hasler. Lichtenštajnsko neplánuje prejsť na automatickú výmenu informácii. Bankové tajomstvo si ponechá, bude však viac spolupracovať s daňovými autoritami, ktoré ju požiadajú o informácie.

Najväčšia banka kniežatstva LGT bola v minulosti centrom nemeckého vyšetrovania, keď Berlín zaplatil bývalému zamestnancovi, aby sa dostal k informáciám o jej klientoch. Pod vplyvom finančnej krízy lichtenštajnské banky zasiahol masívny výber vkladov.

(EurActiv / Reuters)