Lídri EÚ sa hádajú s Francúzskom

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy si koncom minulého týždňa vyslúžil vlnu kritiky za svoje opatrenia v boji proti kríze. Európskych lídrov znepokojili najmä jeho vyhlásenia, že francúzske automobilky by mali stiahnuť svoju výrobu späť do materskej krajiny. Podľa prezidenta by tak pomohli udržať zamestnanosť počas ekonomických ťažkostí krajiny. Európski lídri okamžite verejne kritizovali snahy šéfa Elyzejského paláca, ktoré označili za „protekcionizmus, ktorý môže poškodiť ekonomike celej Európy“.

Český premiér Mirek Topolánek v rozhovore pre český denník Hospodárske noviny povedal, že takéto rozhodnutie vážne ohrozilo prijatie Lisabonskej zmluvy v krajine. V oficiálnom stanovisku českého predsedníctva vyhlásil, že bude hájiť princíp „rovnaké pravidlá pre všetkých“. „Snahy využiť finančnú krízu k zavádzaniu takýchto foriem protekcionizmu a ochranárskych opatrení môžu spomaliť a ohroziť obnovu európskej ekonomiky a dôveru spotrebiteľov a investorov,“ tvrdí súčasný predseda Európskej rady.

Spomedzi hláv štátov však najviac rozhneval britského premiéra Gordona Browna. Nicolas Sarkozy totiž počas svojho televízneho vystúpenia vo štvrtok (5. februára) večer skritizoval britské záchranné opatrenia ako neúčinné a vyhlásil, že priemysel Veľkej Británie skončil a banky ležia v ruinách.

Ako píše denník Financial Times francúzsky prezident povedal divákom, že nepôjde Brownovou cestou a nezníži DPH o 2,5 %, pretože to podľa neho nemá žiaden vplyv na situáciu. „Dopyt v Anglicku sa nepozbieral, stále klesá,“ povedal Sarkozy, ktorý o sebe hovorí, že je anglofil a priateľ britského priemiéra.

Brownova administratíva reagovala telefonickou sťažnosťou. Od hovorcu však dostali odpoveď, že „prezidentove vyhlásenia neboli myslené ako kritika britskej ekonomickej politiky, ktorú považujú za sympatickú“. Briti sa teda pustili do protiútoku a vyhlásili, že prezident Sarkozy zavádza, keď tvrdí, že finančné služby tvoria 15 % HDP Veľkej Británie, no v skutočnosti ide len o 8 – 9 %.

Britská vláda zároveň vyhlásila, že vplyv redukovanej DPH sa ešte nedá posúdiť, pretože opatrenia zaviedli len v novembri a jeho úlohou je zdvihnúť dopyt v rámci celého roku 2009. Zároveň poukázali na zvýšenie predaja v decembri 2008.

Súčasné politické vzťahy medzi krajiny však vzbudzujú obavy, či sa lídri dokážu dohodnúť na spoločnom postupe pred nadchádzajúcim summitom G 20 v Lodnýne. Sarkozy sa už dlhšie poukazuje na to, že Brown odmieta konzultovať svoje ekonomické kroky s ostatnými európskymi predstaviteľmi.