Lídri sa popasujú s daňovými rajmi, únikmi a podvodmi

Summit, ktorý sa uskutoční 22. mája sa mal pôvodne tematicky zamerať na energetické otázky. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy však do agendy doplnil aj boj proti daňovým únikom. Reagoval tak na nedávne správy médií poukazujúce na rozsah daňových únikoch.

„Každý rok členské štáty strácajú bilión eur pre daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam,“ uviedol Van Rompuy v správe adresovanej európskym lídrom.

Táto suma je ekvivalentná HDP Španielska alebo zhruba výške rozpočtu Únie na sedem rokov. Je to tiež 100-krát viac ako finančná pomoc, ktorú nedávno schválili pre Cyprus.

Podľa uniknutých záverov summitu, sa pokyny týkajú daňových únikov v širšom slova zmysle. Text poukazuje, že v Únii sa vyzbiera len polovica dane z pridanej hodnoty. Ďalšou otázkou je aj agresívne vyhýbanie sa plateniu daní. Americká sieť kaviarní Starbucks v súčasnosti čelí škandálu, že kráti dane vykazovaním žiadnych alebo veľmi nízkych ziskov.

Automatická výmena informácií

Ministri financií členských štátov nedávno prisľúbili rozsiahlejšie zdieľanie informácií v rámci spolupráce v boji proti daňovým únikom.

Počas rokovania v Dubline v polovici apríla sa Rakúsko ocitlo v izolácii, pretože odmietlo pristúpiť na zdieľanie dát o bankových vkladoch vo svojich bankách. Pár dní na to však už kancelár Werner Faymann vyhlásil, že krajina je ochotná dohodnúť sa na zmiernení bankového tajomstva.

„Najväčšia hospodárska škoda by nastala, keby sme dostali povesť ochrancov podvodov. Rakúšania to nepovažujú za potrebné a hovoril som aj s bankovými manažérmi, ktorí to tiež nepovažujú za nevyhnutné,“ vysvetlil.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v liste zaslanom európskym lídrom obhajuje rozšírenie zásady automatickej výmeny informácií na všetky formy príjmu, čo zahŕňa kapitálové zisky, dividendy a tantiémy. Smernica o daniach z úspor sa v súčasnosti totiž vzťahuje iba na výnos z úrokov.

Ambície v tejto oblasti sú však podľa predbežných záverov malé. Vyzývajú na urýchlenie prác na ďalšom rozšírení rozsahu automatickej výmeny informácií na úrovni EÚ, najmä pokiaľ ide o širšiu škálu príjmov.

Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko, Španielsko a Poľsko volajú po európskej dohode podľa vzoru amerického zákona prijatého v rámci boja proti daňovým únikom tzv. FACTA. Ten občanom ukladá povinnosť hlásiť finančné záujmy, ktoré držia v zahraničí.

Významný vplyv na výsledky summitu bude mať nadchádzajúce stretnutie ministrov financií, ktoré prebehne v utorok 14. mája.

Ďalšie kroky:

  • 14. mája 2013 – rokovanie ministrov financií.
  • 22. mája 2013 – summit hláv štátov a vlád.