Listiny OECD spôsobujú problémy

Pozadie:

OECD prerozdelila krajiny na „čiernu, šedú a bielu listinu“, podľa toho nakoľko boli schopné implementovať štandardy o výmene bankových informácií. Ide o súčasť stratégie skupiny G20 na boj proti daňovým rajom, nespolupracujúcim jurisdikciám a daňovým únikom.

Na „bielej listine“ figuruje okolo 40 štátov, ktoré pravidlá už plne implementovali, na „šedej“ viac ako 30 krajín, ktoré sa zaviazali k implementácii, no proces ešte neukončili. Na „čiernej“ sa ocitli štyri – Uruguaj, Kostarika, Malajzia a Filipíny ako krajiny, ktoré nepodnikli žiadne kroky. Tlak zo strany organizácie priniesol očakávané ovocie a krajiny sa zaviazali, že v blízkom období príjmu medzinárodné štandardy. OECD ich teda presunula z „čiernej“ na „šedú“ listinu.

Otázky:

  • Sankcie pre offshorové teritóriá

„Čierna, šedá a biela“ listina OECD stále spôsobujú v jednotlivých krajinách problémy. Jurisdikcie (najmä štáty zo šedej listiny), ktoré sa na zoznamoch objavili, obvinili predstaviteľov skupiny G20 z pokrytectva, pretože zlyhávajú pri čistení vlastných teritórií od nekalých daňových praktík.

Britský premiér Gordon Brown sa teda obrátil na vlády zámorských teritórií kráľovstva a vyzval ich k prísnejším záväzkom, ktorými dosiahnu väčšiu daňovú transparentnosť a obmedzia bankové tajomstvo. Informuje o tom spravodajský portál Tax-News.

Anguilla, Bermudy, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Gibraltár a Turks a Caicos sú britské zámorské územia, ktoré sa objavili na „šedej listine“. Brown varoval aj britské korunné závislé územia Guernsey, Jersey a Ostrov Man, ktoré zaradili na „bielu listinu“. V liste dokonca žiada, aby prijali prísnejšie princípy ako tie, na ktorých sa dohodli lídri G20 a OECD, v opačnom prípade ich čakajú sankcie.

  • OECD sa snaží upokojiť Švajčiarsko

Generálny tajomník OECD Angel Gurría poslal list švajčiarskej vláde v ktorej jej vysvetľuje, prečo bola krajina zaradená na „šedú listinu“. To vyvolalo obrovskú vlnu protestov zo strany alpskej krajiny. Podľa švajčiarskych predstaviteľov OECD posudzuje Švajčiarsko nespravodlivo.

Gurría odmietol všetky obvinenia a upozornil, že si majú uvedomiť, že sa síce zaviazali, že príjmu opatrenia, aby splnili štandardy OECD o výmene daňových informácii, no zatiaľ nemajú žiadnu konkrétnu formálnu dohodu.