Luxembursko je už nie je na šedej listine

OECD začiatkom apríla zverejnila tri listiny štátov, ktoré ešte nie sú naplno synchronizované s jej pravidlami. Na čiernej listine sú krajiny, ktoré neurobili žiadny pokrok v snahe o splnenie štandárd OECD súvisiacich s transparentnosťou daňových informácií. Luxembursko sa ocitlo v šedej skupine, kde figuruju štáty, ktoré sú v procese implementácie štandárd.

Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine a dokument označil ako napísaný narýchlo. V snahe očistiť svoje meno od označenia daňový raj preto v krátkom čase pristúpil už k dvanástim dohodám o výmene bankových informácií na daňové účely, naposledy s Nórskom.

OECD, ktorá je hlavným orgánom bojujúcim proti daňovým rajom dnes oznámila, že Luxembursko preradila z tzv. šedej listiny daňových rajov do bielej. Podľa Organizácie je Luxembursko pripravené prispieť v snahe o celosvetovú daňovú transparentnosť. Generálny tajomník OECD Angel Gurría očakáva, že príklad krajiny budú nasledovať aj ostatné štáty.