Luxembursko sa snaží o rýchle vyradenie zo šedej listiny

OECD začiatkom apríla zverejnila tri listiny štátov, ktoré ešte nie sú naplno synchronizované s jej pravidlami. Na čiernej listine sú krajiny, ktoré neurobili žiadny pokrok v snahe o splnenie štandárd OECD súvisiacich s transparentnosťou daňových informácií. Členské krajiny EÚ – Luxembursko, Belgicko a Rakúsko – sa ocitli v šedej skupine, kde figuruju štáty, ktoré sú v procese implementácie štandárd.

Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine a dokument označil ako napísaný narýchlo. V snahe očistiť svoje meno od označenia daňový raj preto v krátkom čase pristúpil už k siedmym dohodám o výmene bankových informácií na daňové účely. Naposledy minulý týždeň podpísalo s Dánskom a Francúzskom a koncom mája s Holandskom.

Spomedzi krajín figurujúcich na šedom zozname Luxembursko postupuje ako jedna z najrýchlejších. V súčasnosti prejednáva dohody so zvyšnými piatimi štátmi. Podľa pravidiel OECD – na to aby sa dostala na bielu listinu, musí mať podpísaných dokopy dvanásť zmlúv o výmene bankových informácií na daňové účely.

„Sú to veľmi dobré správy. Tieto dohody s kľúčovými ekonomickými partnermi sú dôkazom, že Luxembursko sa pripojilo k medzinárodnému prúdu bojujúcemu proti daňovými rajom a že  svižne napreduje v trvalej implementácii štandárd OECD,“ píše v stanovisku generálny tajomník OECD Angel Gurria.