Macron chce zdaniť digitálne spoločnosti, Trump francúzske víno

Francúzske červené vína v Bordeaux. [EPA-EFE/Caroline Blumberg]

Americké vína sú podľa amerického prezidenta lepšie ako tie francúzske. Nové clo by nemalo ohroziť predaj prémiového vína z Francúzska, no vyvoláva vrásky na čele výrobcov lacných vín.

Francúzsky parlament v polovici júla schválil Macronov návrh zdanenia digitálnych spoločností. Donald Trump Francúzom v odpovedi pohrozil clami na francúzske víno. Oznámil to na tlačovej besede v Bielom dome po telefonáte s Emmanuelom Macronom minulý piatok (26. júl).

Digitálnu daň označil za chybu a pohrozil clami na kľúčový francúzsky vývozný artikel – víno. Pokiaľ ide o trhovú hodnotu, Spojené štáty sú jeho najväčším dovozcom.

„Nemali to robiť. Hovoril som im ´nerobte to, pretože ak to urobíte, zdaním vaše vína,´“ povedal Trump. „Vždy som si myslel, že americké vína sú lepšie než francúzske,“ napísal americký prezident na sociálnej sieti Twitter.

Ešte v ten deň Macron s Trumpom o digitálnej dani hovorili počas krátkeho telefonátu. V auguste sa uskutoční summit G7, ktorý francúzsky prezident označil za príležitosť „pohnúť sa vpred v otázke zdanenia digitálnych aktivít, ktorá je v našom spoločnom záujme a na ktorej potrebujeme pracovať, aby sme dospeli k širokej medzinárodnej dohode“.

Drahým vínam clá neuškodia

Víno je druhým najväčším francúzskym vývozným artiklom hneď po lietadlách a helikoptérach. Minulý rok Francúzi do Spojených štátov vyviezli víno v hodnote 3,2 miliardy eur, čo predstavuje štvrtinu celkového vývozu.

Spojené štáty sú najväčším dovozcom francúzskych vín iba v trhovej hodnote. Najviac objemu Francúzi vyvezú do Nemecka. Do Spojených štátov sa z Francúzska vyvážajú hlavne vína prémiovej kvality.

Experti upozorňujú, že prémiové vína sa v Spojených štátoch predávajú za stovky dolárov a často sa kupujú kvôli značke, nie chuti. Americké clá preto na dopyt po drahých vínach môžu mať len malý vplyv.

Regióny Burgundsko a Akvitánsko, kde sa prémiové vína vyrábajú, sú preto voči vyšším cenám relatívne odolné. „Američania kupujú drahé vína. Niekto, kto si kúpi fľašu za 100 alebo 150 dolárov, nebude dlho premýšľať, kým si tú istú fľašu kúpi za 180 alebo 200 dolárov,“ povedal pre Reuters Eric Morain, právnik špecializujúci sa na vínny sektor.

Nebude to katastrofa

Trumpov najnovší krok však spôsobil vrásky na čele výrobcom lacnejších vín. Na zlé časy sa pripravuje Olivier Fleury, vlastník stredne veľkého vinárstva v Bordeaux.

„Už zdraženie o niekoľko dolárov pre nás mení situáciu. Naše produkty jednoducho zmiznú z obchodných pultov,“ povedal. Jeho vína sa v Spojených štátoch predávajú za 18 až 60 dolárov.

Trumpove rozhodnutie prichádza v čase slabého eura, kedy sa francúzske vína spamätávajú z nižších čísel z minulých rokov. „Američania si proste kúpia niečo iné,“ dodal Fleury.

„Bola by to pre nás zlá správa,“ súhlasil šéf skupiny Tavel Christian Paly, ktorá sa špecializuje na výrobu ružového vína. „Ale Američania sa bez francúzskeho vína nezaobídu úplne. Spomalilo by nás to, ale nebola by to katastrofa,“ dodal.

Macron o Trumpovi mlčí

V auguste sa vo francúzskom kúpeľnom meste Biarritz uskutoční summit G7, na ktorom má sedem najbohatších štátov sveta rokovať o digitálnej dani.

Francúzsky prezident sa k vyjadreniam Trumpa oficiálne nevyjadril. Minister poľnohospodárstva Didier Guillaume clá na francúzske víno označil za „kompletne hlúpe“. Dodal, že „americké vína nie sú lepšie ako francúzske“.

„Vyzerá to akoby Trump nevedel veľa o francúzskych vínach, ani o princípoch medzinárodného práva,“ napísal na Twitteri zástupca francúzskeho ministra pre digitálnu ekonomiku Cédric O.

Minister financií Bruno Le Maire na margo Trumpovho rozhodnutia poznamenal, že „univerzálne zdanenie digitálnych aktivít je výzvou pre nás všetkých. Chceme dosiahnuť dohodu v rámci G7 a OECD. Dovtedy bude Francúzsko jednať unilaterálne“.

Francúzsky parlament schválil zavedenie digitálnej dane po tom, čo stroskotali diskusie o podobnom kroku na úrovni EÚ. Medzinárodní technologickí giganti ako Google či Facebook budú po novom musieť platiť trojpercentnú daň zo ziskov, ktoré vytvoria vo Francúzsku.