Maďarské banky sa búria proti dani

Nová maďarská vláda, ktorá má bezprecedentnú väčšinu v parlamente, plánuje za rok vyzbierať 700 miliónov eur zavedením dane z aktív bánk a poisťovní. Aj keď EÚ vrátila transakčnú daň späť do globálnej agendy týkajúcej sa finančnej regulácie a čoraz viac krajín jej prejavilo priazeň, maďarská daň je unikátna svojou veľkosťou – 0,6 %.

Belgický veľvyslanec v Maďarsku Pierre Labouverie dnes (6. júla) v Budapešti vyhlásil, že jeho krajina, ktorá má v súčasnosti v rukách mandát rotujúceho predsedníctva EÚ pozorne sleduje „maďarskú bankovú daň“. Netajil sa však rozčarovaním, že maďarský model je iný, ako v rámci svojich priorít počas najbližších šiestich mesiacov uviedlo Belgicko.

Brusel chce, aby vyzbierané prostriedky slúžili ako poistka v prípade krízy v budúcnosti, Budapešť zas chce vyzbierané peniaze použiť na plátanie dier v rozpočte a udržanie deficitu pod kontrolou. Maďarský minister hospodárstva György Matolcsy minulý týždeň pripustil, že Európa vážne pochybuje o maďarských návrhoch.

„Maďarská banková daň vyvolala búrku v globálnej podnikateľskej komunite […] Rastú obavy, že ak Maďarsko zavedie daň v takejto miere, podľa jeho vzoru sa vyberie aj Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Rumunsko a Slovensko,“ povedal pre Bloomberg.

Maďarská banková asociácia (HBA) tvrdí, že s vládou rokovala 16. júna, a žiadala, aby k návrhu pridala viacero dodatkov. HBA sa vo svojej tlačovej správe odvoláva na to, že maďarský bankový systém si zachoval stabilitu aj počas krízy – nepotreboval pomoc z verejných zdrojov a v ekonomike sa neprerušil úverový tok.

Miera a podmienky plánovanej bankovej dane podľa HBA značne oslabia kapitálové a úverové pozície bankového systému. Banky dokonca tvrdia, že dôjde k opaku toho, čo očakáva vláda – daň bude mať neblahý vplyv na ekonomiku a rast.

Mihály Varga, štátny tajomník, ktorý vedie úrad ministerského predsedu v piatok počas svojho televízneho vystúpenia uviedol, že dúfa, že vláda a banky sa čo najskôr dokážu dohodnúť. Argumentoval tým, že bankové inštitúcie musia pochopiť, že stabilita a funkčnosť ekonomiky je všeobecným záujmom. Varga okrem toho naznačil, že by bolo nespravodlivé, aby celú záťaž vládnej snahy udržať deficit na úrovni 3,8 % znášali banky.

Tamás Bánfi, člen Menovej rady v pondelok pripustil, že banková daň je veľkou záťažou, no nevidí iné riešenie, ak sa chce Maďarsko udržať na správnej ekonomickej koľaji. „V tomto momente nevidím iný spôsob ako dosiahnuť 3,8-percentný deficit,“ povedal Banfi pre agentúru Reuters. „Dosiahnutie cieľa v oblasti deficitu je záväzné, pretože nemôžeme odhadnúť riziko spojené s nesplnením.“

Minister hospodárstva Matolcsy v pondelok povedal, že po tom, čo zákon prešiel v parlamente, jeho vplyv ukáže, že vláda mala pravdu. Potvrdil, že je pripravený brániť návrh zákona proti útokom zo strany bánk aj Európy, ak to bude potrebné.

Počas stretnutia Menovej rady, Maďarská národná banka (MNB) spochybnila pripravovanú daň. „Je veľmi znepokojujúce, že opatrenie prijímané na zabezpečenie finančnej disciplíny môže vyvolať iné makroekonomické riziká,“ uviedla.

Národná banka sa obáva, že daň zmrazí hospodársky rast v krátkodobom a dlhodobom horizonte, pretože zníži kapitálovú atraktivitu a úverovú kapacitu finančných inštitúcií.