Maďarsko plánuje veľké daňové škrty

Krátka správa:

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsany prisľúbil nielen znížiť celkové daňové zaťaženie o 200 miliárd forintov, ale aj rozdať podiely v štátnych podnikoch. Každý občan by mal dostať podiel v hodnote 100 tisíc forintov v spoločnostiach Szerencsejatek Zrt., ktorá prevádzkuje lotérie a Magyar Villamos Muvek Zrt, veľkovýrobcovi energie. Informáciu priniesol Bloomberg.

Gyurcány tak reaguje na požiadavku vládnej Aliancie slobodných demokratov. Tí pôvodne žiadali daňové škrty až do výšky 600 miliárd forintov. Dohodnutý kompromis znamená 0,8% HDP a vláda si ho môže dovoliť len vďaka lepšej rozpočtovej disciplíne. Maďarsko malo ešte v roku 2006 rozpočtový deficit 9,2% HDP, čo bolo najviac v EÚ. Tento rok by schodok mal klesnúť na 4%.

„Náš hlavný cieľ je znížiť zaťaženie a podporiť zamestnanosť,“ odôvodnil plánované zmeny maďarský premiér. Analytici však dodávajú, že dôvodom sú aj voľby v roku 2010 a rekordne nízka popularita Gyurcányovej strany, ktorá sa prepadla na 20%. Nízke dane sú pritom typická téma opozičnej pravicovej strany Fidész.

Maďarská ekonomika stagnuje. Jej rast sa minulý rok prepadol pod 1%. Denník Herald Tribune si všíma, že „maďarské snahy zreformovať daňový systém nebudú stačiť na stimuláciu ekonomiky,“ pokiaľ sa nezastavia verejné výdavky. Šéf Aliancie slobodných demokratov János Kóka tým dokonca podmieňuje daňové škrty: „Nadmerné výdavky štátneho rozpočtu sa v roku 2007 neskončili,“ kriticky poznamenal. Zároveň dodal, že „Maďarsko sa musí vrátiť do regionálnej daňovej súťaže.“ Tým narážal na daňové reformy okolitých krajín V4. Budapešť už pri tom znížila korporátnu daň na 16%. Celkový systém však zostáva zložitý a neprehľadný.