Mentolové cigarety budú zrejme minulosťou

Komisár Borg so škatuľkou cigariet, Zdroj: TASR/AP Photo/Yves Logghe

Pozícia ministrov je miernejšia ako návrh Európskej komisie. Podľa revidovanej smernice, ktorú predložila koncom decembra 2012 mali obaly cigariet a tabaku na šúľanie obsahovať zdravotné varovania v podobe obrázku a textu, ktoré mali spoločne zaberať 75 % plochy prednej a zadnej časti balenia. Írske predsedníctvo v rámci snahy o kompromis navrhovalo jej zníženie na 70 %. Ministri sa zhodli na 65 %.

Podporili však návrh zakázať charakteristické príchute ako mentol či vanilka alebo prímesi, ktoré zvyšujú závislosť a toxicitu. Podľa ministrov sa tak zaistí, že tabakové produkty budú chutiť aj voňať ako tabakové produkty. Znamená to teda, že predaj napríklad mentolových cigariet sa postupne ukončí.

Komisia navrhla aj zákaz označenia „slim“. Ministri ju v tomto nepodporili, ale budú sa musieť predávať v menej atraktívnom balení. Regulované budú aj elektronické cigarety.

Proti opatreniam hlasovali Bulharsko, Česko, Poľsko a Rumunsko, no ich nesúhlas nie je dostatočný na to, aby zabránili ich prijatiu. Komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľov Tonio Borg konštatoval, že napriek „zmierneniu“ návrhu, pôvodný duch ostal zachovaný.

„Hlavnou myšlienkou je, aby tabak vyzeral ako tabak, nie ako parfém alebo sladkosti. A tiež by mal chutiť ako tabak,“ povedal po rokovaní ministrov.

Predaj cigariet v EÚ v uplynulých rokoch výrazne klesol (o okolo 33 %), blok má však podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stále najväčší podiel fajčiarov než akýkoľvek iný región sveta. Menej príťažlivé obaly majú od fajčenia odradiť najmä mladých.

Diskusie rozdelili krajiny na dva tábory. Štáty v strednej a východnej Európe sa obávali vplyvu novej legislatívy na zamestnanosť v tabakovom priemysle a uľahčenia života pašerákom. Na druhej strane stáli západné členské krajiny, ktoré presadzujú tvrdý postup proti fajčeniu.

„Nikdy si nemôžeme vyberať medzi pracovnými miestami a životmi,“ zdôraznil írsky minister zdravotníctva James Reilly, ktorý odmietol hospodárske argumenty proti revidovanej smernici. Podľa údajov Komisie v dôsledku fajčenia v Európe každý rok zomiera 700 tisíc ľudí a predstavuje najrozšírenejšie zdravotné riziko, ktorému sa dá predchádzať.

Írsko sa pritom stalo prvou krajinou EÚ, ktorá sa rozhodla zaviesť generické balenia cigariet podľa vzoru Austrálie. Revidovaná smernica síce branding nezakazuje, ale štáty ku zákazu môžu voľne pristúpiť.

Návrh ešte musí schváliť Európsky parlament.

Nezáväzné stanovisko k smernici minulý týždeň prijalo päť výborov – výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov, výbor pre medzinárodný obchod, výbor pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, výbor pre právne záležitosti a výbor pre priemysel, výskum a energetiku. Tie sú proti zákazu cigariet slim a aj proti zákazu mentolovej príchuti.

Štyri z nich tiež navrhujú, aby sa veľkosť kombinovaných zdravotných varovaní obmedzila na 50 % plochy obalov. Tento údaj padol aj v rámci pozmeňovacích návrhov vo výbore pre životné prostredie (ENVI), ktorý je za smernicu v EP zodpovedný.

Spravodajkyňa Linda McAvanová (S&D, Veľká Británia) pritom navrhla prísnejšie opatrenia ako Komisia. Jedným z nich sú práve neutrálne obaly bez log a grafiky.

Výbor ENVI by mal o smernici hlasovať 10. alebo 11. júla. Celkovo musí spracovať 1400 pozmeňujúcich návrhov. Plénum o nej bude hlasovať na jeseň.