Merkelová, Hollande: S transakčnou daňou treba do mája pokročiť

Merkelová/Hollande, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Stefi Loos

Súčasťou agendy včerajšieho stretnutia nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta v Paríži bola aj otázka výslednej architektúry dane z finančných transakcií (FTT), ktorú na základe posilnenej spolupráce chce zaviesť 11 krajín eurozóny na čele s Nemeckom a Francúzskom, vrátane Slovenska. Po prvotnom nadšení však minulý rok politická podpora ochabla a implementácia viazne na výnimkách, ktoré požadujú zúčastnené vlády.

Začalo sa teda pracovať na tom, ako zmierniť pôvodný návrh Európskej komisie. Viaceré krajiny, vrátane Slovenska, žiadali vyňatie transakcií so štátnymi dlhopismi. Podľa slovenského rezortu financií by sa nemala vzťahovať ani na penzijné schémy či niektoré nefinančné spoločnosti.

Ako začiatkom februára zdôraznil komisár pre dane Algridas Šemeta, podľa posledného prieskumu Eurobarometer 64 % občanov EÚ podporuje daň z finančných transakcií. Lídri by to podľa jeho slov mali mať na pamäti najmä pred blížiacimi sa európskymi voľbami v máji. Pri navrhovanej sadzbe 0,1 % na akcie a dlhopisy a 0,01 % na deriváty by mala priniesť výnosy na úrovni 30 – 35 miliárd eur.

Dôležitý signál voličom

Merkelová a Hollande včera uznali, že pokrok pri dani z finančných transakcií  pred európskymi voľbami bude veľmi dôležitý signál. Dohodu preto chcú uzavrieť do mája.

Ministri tento týždeň diskutovali o možnosti postupného a nie nárazového uvalenia dane. Nemecký šéf rezortu financií Wolfgang Schäuble naznačil, že jednou z alternatív je, že by sa najprv vzťahovala na akcie a neskôr na deriváty.

Merkelová a Hollande sa k postupnému zavedeniu dane nechceli vyjadriť s tým, že za detaily sú zodpovední ministri. Vo všeobecnosti však je postoj oboch krajín rovnaký.

Briti vypočítali možné straty

Plošné zavedenie dane pre výhrady niektorých krajín nebolo možné ani z pohľadu EÚ, ani eurozóny. Najväčšími kritikmi sú Británia, Írsko, Holandsko a Švédsko.

Spojené kráľovstvo, najväčšie finančné centrum v EÚ, sa obáva, že mnohé obchody vykonávané v Londýne daň zasiahne a preto sa voči nej ohradilo na Súdnom dvore EÚ.

Podľa výpočtu konzultačnej spoločnosti London Economics, by FTT zavedená v 11 štátoch znížila hodnotu úspor domácností v nezúčastnenej Británii o 4,4 miliardy eur vzhľadom na vplyv dane na hodnotu akcií a dlhopisov.

(EurActiv/Reuters)