Merkelová možno Paktom konkurencieschopnosti porušila zákon

Zdroj: TASR/AP Photo/Yves Logghe

Sociálni demokrati a zelení skritizovali diskrétny prístup nemeckej vlády k reformám v eurozóne. Tá najprv poprela, že protikrízové opatrenia budú súčasťou agendy minulotýždňového summitu, no nakoniec Nemecko spoločne s Francúzsko stretnutie využili na prezentovanie plánovaného Paktu konkurencieschopnosti, ktorý by mal zotrieť štrukturálne rozdiely medzi krajinami s eurom.

Opoziční poslanci obrátili pozornosť na rozhodnutie nemeckého ústavného súdu z roku 2009, ktoré sa týkalo Lisabonskej zmluvy. Podľa neho má Bundestag právo na väčšie zapojenie do európskych záležitostí. Tento dodatok bol prvotnou podmienkou ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

Ešte ráno v deň summitu Merkelová tvrdila, že sa o Pakte hovoriť nebude. Tým sa podľa opozičných politikov snažila vyhnúť tomu, aby parlament záležitosť preskúmal. Dokonca zvažujú právne kroky voči nemeckej vláde a jej zaobchádzaniu so zákonodarcami.

Dokonca aj Merkelovej liberálni koaliční partneri z FDP sa pripojili k opozičnej kritike. O záležitosti v stredu za zatvorenými dverami rokoval aj parlamentný výbor pre európske záležitosti.

Výhrady na európskej úrovni

Interná kritika je len vrcholom vyhradených postojov, ktoré doteraz prejavili ostatné členské krajiny. Taliansko a Rakúsko sa odmietavo postavili voči zrušeniu platového indexovania, zápisu limitov pre deficit do národných zákonov a väčšej harmonizácii v daňovej a sociálnej politike.

Belgicko, Luxembursko a Španielsko tiež vyhlásili, že nebudú akceptovať niektoré z návrhov. „Diskutovalo sa o francúzsko-nemeckom návrhu. Padli aj nejaké stanoviská, vrátane výhrad,“ pripustila v utorok francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová.

Proti harmonizácií základu dane zo zisku sa postavilo aj Slovensko. "Naše negatívne stanovisko je dané najmä tým, že by to mohlo poškodiť konkurencieschopnosť SR, zhoršiť náš daňový systém a zároveň sme presvedčení, že by to nepomohlo ani konkurencieschopnosti Európy ako celku," zdôraznil pre TASR šéf rezortu financií Ivan Mikloš.

(EurActiv/TASR)